Przejdź do treści
50 lat stosunków dyplomatycznych Polska–Niemcy 1972–2022 - konferencja
Data/Czas: 12/09/2022 | 10:30-10:30
Lokalizacja: | |

Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej: Mija 50 lat od podpisania w 1972 roku układu między Polską a Niemcami zachodnimi uznającego powojenne granice na Odrze i Nysie. Jakie znaczenie miało ówczesne porozumienie o normalizacji stosunków i jakie wyzwania stoją przed dzisiejszym polsko-niemieckim partnerstwem? O tych zagadnieniach rozmawiać będą uczestnicy konferencji „50 lat stosunków dyplomatycznych Polska–Niemcy 1972–2022. West goes East, East goes West – spojrzenie w przeszłość i przyszłość”, która odbędzie się 12 września 2022 roku w Instytucie Zachodnim w Poznaniu (ul. Mostowa 27A). Organizatorami konferencji są Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) i Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu (IZ).

W panelach dyskusyjnych udział wezmą m.in. Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych, sekretarz stanu ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej w MSZ RP oraz Anna Lührmann, wiceminister spraw zagranicznych, sekretarz stanu ds. Europy i klimatu w MSZ RFN, a także polscy niemcoznawcy i przedstawiciele niemieckich instytucji. W wydarzeniu będzie uczestniczyć 80 gości – osoby reprezentujące środowiska zajmujące się współpracą międzynarodową i nauką, a także młodzież i nauczyciele z poznańskich szkół.
– Chcemy pokazać, jak bez ówczesnej gotowości do dialogu nie byłoby dziś pojednania i współpracy. Pragniemy, aby szczególnie młodzi ludzie, którzy obecnie przeżywają wojnę w Ukrainie, uświadomili sobie, jak bardzo przyszłość dobrosąsiedzkich relacji leży w ich rękach. Od ich otwartości na spotkanie, poznanie i zrozumienie drugiego człowieka może zależeć pokój na świecie – mówi Dariusz Pawłoś, dyrektor zarządzający Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Organizacja ta od ponad 30 lat finansowo i merytorycznie wspiera projekty spotkań młodzieży z Polski i Niemiec. Dotychczas wzięło w nich udział ponad 3 milionów młodych ludzi. W trakcie konferencji przeanalizowane zostaną dotychczasowe relacje polsko-niemieckie oraz zostanie nakreślona prognoza ich dalszego rozwoju. Celem organizatorów jest przyczynienie się do wzajemnego rozumienia stanowiska partnera zwłaszcza w takich kwestiach jak np. polityka bezpieczeństwa, rozwój regionalny czy wizja przyszłości integracji europejskiej.
Partnerami konferencji są Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP (MSZ), Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych (AA), Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN)i Fundacja im. Friedricha Eberta w Polsce (FES).
Konferencja ma charakter zamknięty, lecz osoby zainteresowane mogą śledzić jej przebieg na bieżąco dzięki transmisji online na kanale Facebook Instytutu Zachodniego.
Wersja w języku niemieckim transmitowana będzie na kanale YouTube Instytutu Zachodniego.
Program konferencji

 

FWPN

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.