Kalendarz

Zapraszamy do odkrycia ciekawych wydarzeń związanych ze środkiem Europy. W naszym kalendarzu uwzględniamy wydarzenia społeczne, kulturalne i polityczne, organizowane przez Towarzystwa Niemiecko-Polskie lub naszych partnerów. Rozmowy, konferencje, festiwale, wydarzenia online i na żywo – nasz kalendarz odzwierciedla całą gamę europejskich wydarzeń!

Znajdź wydarzenie:

Dodaj wydarzenie do naszego kalendarza: Korzystając z naszego formularza możesz dodać własne wydarzenie do naszego kalendarza i rozbudować grupę odbiorców – bez rejestracji!2021


Literatura na Granicy/Hranici| Wyszehrad non-fiction

30/07/2021 - 04/08/2021

Kino Na Granicy / Kino Na Hranici: Trzydziestą rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej świętować będziemy na 23. PF Kinie na Granicy nie tylko filmowo. Z radością przedstawiamy Wam literacki program „Wyszehrad non-fiction”. Jak wygląda Europa Środkowa w reportażu? Jak środkowoeuropejscy reporterzy widzą Afrykę, Bliski Wschód i Amerykę Południową, a jak Bałkany i kraje Partnerstwa Wschodniego? Co wolno, a czego nie wolno reporterowi? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć na spotkaniach i debatach w trakcie 23. Kina na Granicy. Wszystkie wydarzenia odbędą się na Wzgórzu Zamkowym na placyku obok informacji turystycznej. Wkrótce przybliżymy Wam sylwetki gości.

,
Human, you have rights!

09/08/2021 - 19/08/2021

Fundacja Krzyżowa: Serdecznie zapraszamy młodzież w wieku 15-22 lata na wakacyjną polsko-niemiecko-francuską wymianę młodzieżową „Human, you have rights!“ z akcentem artystycznym i tematem praw człowieka w Krzyżowej. Trójstronna wymiana młodzieży ma na celu spotkanie rówieśników z trzech krajów (Polska, Niemcy, Francja), wspólne spędzenie czasu wakacji z elementami edukacji pozaformalnej i artystycznej. Językiem spotkanie jest polski, z elementami angielskiego i tłumaczeniem na niemiecki i francuski.

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Krzyżowa, Wałbrzych
Pandemia i gospodarki Azji

10/08/2021

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie: Jak pandemia wpłynęła na gospodarki Azji? Na to i więcej pytań w rozmowie z Adamem Porębą odpowie znamienity ekspert! Start transmisji już we wtorek 10 sierpnia 2021 roku o godz. 18:00 na profilu Facebook #RODMRzeszów.

,
Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2021 zdalnie

16/08/2021

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia: W tym roku kolejny raz mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną. Pandemia koronawirusa utrudnia przeprowadzenie spotkań młodzieży z Polski i Rosji. Dlatego Centrum ogłasza konkurs na zdalną wymianę młodzieży z wykorzystaniem współczesnych technologii komunikacji.

,
Konferencja: Imigranci z Kaukazu w Europie

02/09/2021 - 03/09/2021

Laboratorium im. Richarda Pipesa Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk zaprasza do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji „Imigranci z Kaukazu w Europie. Pomiędzy wyobrażeniem o wolności a alienacją”, która odbędzie się w dniach 2-3 września 2021 roku. Początek XXI wieku nazywany jest niekiedy okresem nowej wędrówki ludów. W dużym stopniu wpłynęły na to procesy globalizacyjne, które oddziałują również na mobilność społeczną. Tzw. „kryzys migracyjny”, którego świadkami byliśmy kilka lat temu, na pierwszy plan wysunął zagadnienia związane z migracją do Europy mieszkańców państw arabskich. To właśnie one stały się głównym obiektem zainteresowań naukowców i dziennikarzy. W cieniu pozostały natomiast zagadnienia związane z migrantami z innych regionów świata.

,
Festiwal Muzykofilia. Edycja V: de architectura

10/09/2021 - 11/09/2021

IDEA: Edycja V: de architectura: Zapraszamy na piątą edycję toruńskiego Festiwalu Muzykofilia. Każdego roku, w centrum narracji naszego wydarzenia muzycznego pojawia się ważki problem społeczno-artystyczny, dotykający istoty muzyki. Architektura, rozumiana przez pryzmat muzyki w architekturze i w kontekście architektury dźwięku, to temat przewodni tegorocznej odsłony festiwalu. “De architectura” jest zagadnieniem o niezwykle szerokiej palecie znaczeniowej, które bada związki muzyki z architekturą, śledzi rolę rytmu i kompozycji w muzyce oraz szuka analogii między strukturami dźwiękowymi a architektonicznymi.

Dwór Artusa w Toruniu, Toruń
WARSZTAT TOŻSAMOŚCIOWY: Polacy w Niemczech, mniejszość niemiecka w Polsce: wspólna tożsamość? (PL)

15/09/2021

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej: Workshop poprowadzony celem odkrycia cech wspólnych dla Polaków oraz osób reprezentujących mniejszość niemiecką w Niemczech i Polsce – co nas łączy, a co dzieli i dlaczego? Działania warsztatowe zostaną oparte na szeregu zadań i ćwiczeń mających zastanowić się, czy możliwe jest wypracowanie poczucia wspólnej tożsamości dla osób tych trzech grup. ZAPISY

,
DEBATA #2: Polacy w Niemczech, mniejszość niemiecka w Polsce: poczucie dumy czy niższości? (PL/DE)

22/09/2021

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej: Wyjątkowe – na skalę Europy – stosunki między Polską a Niemcami są prawdopodobnie bardziej zemocjanalizowane niż jakiekolwiek inne. Wachlarz uczuć między sąsiadującymi krajami rozciąga się od niechęci i nieufności, poprzez współczucie i ciekawość, aż po sympatię i podziw. Istnieje jednak wyraźna asymetria we wzajemnym nastawieniu obu narodów do siebie: podczas gdy Polacy wykazują niezmiennie wysokie zainteresowanie Niemcami, stosunkowo niewielu Niemców interesuje się jeszcze swoim wschodnim sąsiadem. Sytuacja mniejszości niemieckiej w Polsce również wymaga dyskusji – czy rzeczywiście to traktat wpływa na jej struktury organizacyjne czy może poczucie tożsamości silniejsze niż u Polaków w Niemczech? Na ten temat oraz wiele innych będziemy debatować 22.09.2021.
ZAPISY

,
Zaprojektuj Europę od nowa – Nowy Europejski Bauhaus

30/09/2021

Komisja Europejska w Polsce: W jakiej Europie chcesz żyć? O jakiej Europie marzysz? Z jakimi wyzwaniami musi się aktualnie mierzyć europejska wspólnota? Konkurs „Zaprojektuj Europę od nowa – Nowy Europejski Bauhaus” powstał z myślą o młodym pokoleniu artystów, dla którego ważne są losy europejskiej społeczności. To okazja, by wyrazić swój obywatelski głos w kształtowaniu wspólnej przyszłości. Konkurs ma charakter ogólnopolski. Do udziału zapraszamy studentki i studentów Akademii Sztuk Pięknych i innych uczelni artystycznych.

,
Stan wojenny i stany nadzwyczajne. Perspektywa krajowa i międzynarodowa

14/12/2021 - 15/12/2021

Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK i Europejskie Centrum Solidarności: Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Stan wojenny i stany nadzwyczajne. Perspektywa krajowa i międzynarodowa”, która odbędzie się w dniach 14–15 grudnia 2021.

,
1 2