Kalendarz

Zapraszamy do odkrycia ciekawych wydarzeń związanych ze środkiem Europy. W naszym kalendarzu uwzględniamy wydarzenia społeczne, kulturalne i polityczne, organizowane przez Towarzystwa Niemiecko-Polskie lub naszych partnerów. Rozmowy, konferencje, festiwale, wydarzenia online i na żywo – nasz kalendarz odzwierciedla całą gamę europejskich wydarzeń!

Znajdź wydarzenie:

Dodaj wydarzenie do naszego kalendarza: Korzystając z naszego formularza możesz dodać własne wydarzenie do naszego kalendarza i rozbudować grupę odbiorców – bez rejestracji!2021


UNRAST Berlin - Niemiecko-Polskie Forum Literackie

28/01/2021 - 31/01/2021

Berliner Literarische Aktion zaprasza polsko- i niemieckojęzyczne autorki i autorów, tłumaczki i
tłumaczy oraz osoby zainteresowane literaturą non fiction na intensywne cztery dni w berlińskiej Kulturbrauerei. Nazwa Forum UNRAST wywodzi się z niemieckiego tłumaczenia książki Bieguni noblistki Olgi
Tokarczuk. Unrast, czyli „niepokój”, to także diagnoza współczesności: świat zmienia się w oczach w przyspieszonym tempie, nikt nie jest w stanie przewidzieć, co przyniesie jutro. Swoisty egzystencjalny niepokój jest myślą przewodnią naszego Forum. Zgodnie z koncepcją naszej kuratorki, Doroty Danielewicz, berlińskiej pisarki i publicystki, uczestniczki i uczestnicy naszego forum zabiorą Państwo w podróże: przez historię rodzin i miejsc, jak również w podróże wewnętrzne. Omawiane będą także aktualne tematy poruszające Polskę i Niemcy. Mamy tak intensywny czas, że doprawdy nie wiemy, co nas czeka pod koniec stycznia 2021 r.

,
Początki polskiego wymiaru sprawiedliwości dla zbrodniarzy nazistowskich

29/01/2021

Pracownia Sprawiedliwość Okresu Przejściowego i Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta: Zapraszamy na wykład doktora Artura Pawlickiego dotyczący funkcjonowania specjalnych sądów karnych (1945-46) w systemie prawnym Polski ludowej: “Specjalne sądy karne w Poznaniu, Toruniu i Warszawie z siedzibą w Łodzi. Początki polskiego wymiaru sprawiedliwości dla zbrodniarzy nazistowskich.” Spotkanie odbędzie się na zoomie. W sprawie linka prosimy o kontakt: transitionaljustice@uwr.edu.pl. Spotkanie wokół książki ”Procesy osób oskarżonych o popełnienie zbrodni niemieckich w Kraju Warty przed polskimi sądami specjalnymi w latach 1945-1946” (IPN, Poznań-Warszawa 2019).

,
Local History on Instagram

05/02/2021 - 19/02/2021

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego: Opowiedzmy historię na Instagramie! Brzmi interesująco, czyż nie? Proponujemy, by skupić się na dwóch tematach. Z jednej strony nie da się już rozgraniczyć edukacji obywatelskiej i umiejętności korzystania z mediów, a Internet, zwłaszcza w czasach pandemii, zyskał status witryny edukacyjnej. Podobnie sam Instagram, w coraz większym stopniu staje się serwisem społecznościowym, wykorzystywanym w edukacji historyczno-politycznej przez coraz liczniejsze muzea i instytucje edukacyjne. Organizowane debaty na temat społecznej partycypacji oraz demokracji są dobrą okazją, by sprawdzić jakie możliwości oferuje Instagram dla zaawansowanej edukacji historyczno-politycznej.

,
90. rocznica urodzin Thomasa Bernharda, rozmowa i czytanie

09/02/2021

Austriackie Forum Kultury: 90. rocznica urodzin Thomasa Bernharda. Rozmowa i czytanie. Prowadzenie: Agata Wittchen-Barełkowska, Adam Lipszyc. Udział m.in.: Jacek St. Buras, Marek Kędzierski, Sława Lisiecka, Monika Muskała, Marcin Polak, Katarzyna Szymańska, Arkadiusz Żychliński. Thomas Bernhard postrzegany jest dziś jako jeden z najważniejszych pisarzy europejskich drugiej połowy XX wieku, a jego twórczość prozatorska i dramaturgiczna cieszy się – także w Polsce – niesłabnącym zainteresowaniem. 9 lutego 2021 roku Bernhard obchodziłby 90-te urodziny. Podczas spotkania, organizowanego z tej okazji, polscy znawcy i tłumacze jego twórczości opowiedzą o tym, co wciąż pociąga ich lub niepokoi w tym pisarstwie. Spróbują też odpowiedzieć na pytanie, do jakiego stopnia włączenie autora “Wymazywania” do literackiego kanonu spowodowało neutralizację wywrotowego potencjału tej prozy.

,
Moja Europa Wolności. Międzynarodowy konkurs na esej. Warsztaty online

25/02/2021 - 27/02/2021

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego: Historia krajów sąsiadujących ze sobą, jak Polska, Niemcy oraz Czechy, jest pełna wspólnych wydarzeń politycznych oraz dążenia do demokracji i wolności. Z okazji trzydziestej rocznicy Zjednoczenia Niemiec, w myśl hasła „Moja Europa Wolności/ Moje Evropa Svobody/ Mein Europa der Freiheit”, zapraszamy do uczestnictwa w MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE ESEJOWYM, poprzedzonym warsztatami pomysłów na esej. Drugi z trzech warsztatów odbędzie się online w terminie 25-27 lutego 2021 r. Aby wziąć w nim udział, należy zapoznać się ze szczegółami i wypełnić formularz kontaktowy na stronie www.moja-europa-wolnosci.pl. Konkurs prowadzony jest przez polsko-niemiecko-czeski zespół składający się z trzech organizacji. W każdym z trzech krajów za koordynację konkursu odpowiada jedna organizacja.

,
IV edycja Konkursu Reporterskiego

01/03/2021 - 24/04/2021

Wydawnictwo Poznańskie: Uwielbiasz reportaże i zastanawiałeś się nad wydaniem własnej książki? A może jesteś już w trakcie pisania albo masz autorski pomysł? Jeśli tak, to świetnie się składa – ruszamy z IV edycją Konkursu Reporterskiego! Zgłoś się, wygraj i napisz własny reportaż. NAGRODA: Stypendium reporterskie w wysokości 15 000 zł na cele zrealizowania projektu oraz wydanie reportażu nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.
ZGŁOSZENIA: Przesłanie projektu reporterskiego w formie konspektu, opracowania tekstowego i/lub fragmentów przyjmujemy do 1 marca 2021 r. na adres: reportaz@wydawnictwopoznanskie.com

,
(R)ewolucja języka i komunikacji we współczesnych mediach w dobie pandemii

18/03/2021 - 19/03/2021

Katedra Lingwistyki Kulturowej i Komunikacji Społecznej Instytutu Filologii Polskiej zaprasza do udziału w IV Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej (R)ewolucja języka i komunikacji we współczesnych mediach w dobie pandemii, która odbędzie się w trybie zdalnym w dniach 18-19 marca 2021 r. w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Wzorem poprzednich trzech edycji naszym celem jest stworzenie płaszczyzny dla merytorycznej dyskusji badaczy z zakresu językoznawstwa, kulturoznawstwa, medioznawstwa, a także dziennikarzy, politologów, socjologów, antropologów. Interesuje nas szerokie ujęcie badawcze języka i komunikacji w mediach oraz analiza ich wszelkich przejawów, zarówno rozważania teoretyczno-metodologiczne, jak i analizy materiałowe konkretnych przypadków.

,
Tydzień Filmu Niemieckiego

22/12/2021 - 29/12/2021

Goethe-Institut Warschau: Tydzień Filmu Niemieckiego jest największym w Polsce przeglądem najnowszego kina zza zachodniej granicy i obejmuje rożne gatunki i tematy, które interesują niemieckich filmowców, a dotyczą m.in. ważnych problemów społecznych, radzenia sobie z trudną dalszą i bliższą niemiecką historią, ale też bazują na osobistych doświadczeniach twórców, którzy bardzo często wywodzą się z rożnych kultur i odmiennych systemów społecznych. Tym razem zagości w wirtualnej sali kinowej na platformie Mojeekino.pl. Bilety w cenie 15 PLN. Wszystkie filmy dostępne są przez 72 godziny od daty premiery.

,
1 2