Przejdź do treści

Kalendarz

Zapraszamy do odkrycia ciekawych wydarzeń związanych ze środkiem Europy. W naszym kalendarzu uwzględniamy wydarzenia społeczne, kulturalne i polityczne, organizowane przez Towarzystwa Niemiecko-Polskie lub naszych partnerów. Rozmowy, konferencje, festiwale, wydarzenia online i na żywo – nasz kalendarz odzwierciedla całą gamę europejskich wydarzeń!

Znajdź wydarzenie:

Dodaj wydarzenie do naszego kalendarza: Korzystając z naszego formularza możesz dodać własne wydarzenie do naszego kalendarza i rozbudować grupę odbiorców – bez rejestracji!2022


50 lat Konwencji Światowego Dziedzictwa UNESCO. Osiągnięcia i wyzwania w Europie

08/06/2022 - 10/06/2022

MCK: Zapraszamy do składnia propozycji referatów na konferencję „50 lat Konwencji Światowego Dziedzictwa UNESCO. Osiągnięcia i wyzwania w Europie”, która odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie w dniach 8 – 10 czerwca 2022 r. Celem konferencji jest podsumowanie osiągnięć, ocena stanu obecnego, sformułowanie prognoz i zadań na przyszłość. Na propozycje czekamy do 18 lutego.  Przypadająca w 2022 r. 50. rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Generalne UNESCO „Konwencji o ochronie światowego dziedzictwa kultury i natury” to świetna okazja by podsumować dotychczasowe doświadczenia Europy w obszarze Światowego Dziedzictwa Europy UNESCO oraz zastanowić się nad dalszym rozwojem i udoskonalaniem naszych przedsięwzięć. Organizatorem międzynarodowej konferencji naukowej jest MCK i Polski Komitet ICOMOS, a współorganizatorem Urząd Miasta Krakowa. Termin składania wniosków: 18 lutego 2022 r.

,
Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego 2022

09/06/2022 - 10/06/2022

Startuje Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego 2022 z łączną pulą nagród w wysokości 25.000 euro – Wolne Państwo Saksonia funduje nagrodę w kategorii „Dziennikarstwo na pograniczu” – Termin zgłoszeń: 30 stycznia 2022 r. W przyszłym roku polsko-niemieckie jury ponownie przyzna nagrody pieniężne w łącznej wysokości 25 000 euro. Prace zgłaszać można w kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja, Multimedia, „Dziennikarstwo na Pograniczu”. Po dwóch latach ogłaszania wyników konkursu w Internecie zwycięzców i zwyciężczynie nagrodzimy ponownie w trakcie gali na żywo 9 czerwca 2022 r. w dwumieście Görlitz-Zgorzelec. Polsko-Niemieckie Dni Mediów odbędą 9 i 10 czerwca 2022 r. w Görlitz-Zgorzelcu.

,
13. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

10/06/2022 - 16/06/2022

Kino Nowe Horyzonty: Wspólnie z Instytutem Francuskim w Polsce zapraszamy na premierowe i przedpremierowe pokazy obsypanych nagrodami, najciekawszych i najszerzej dyskutowanych filmów znad Sekwany. W programie między innymi: „Zdarzyło się” – oparty na faktach, zwycięski film Festiwalu w Wenecji; nagrodzona siedmioma Cezarami, brawurowa adaptacja arcydzieła Honoré de Balzaca „Stracone złudzenia” (wśród obsady: Xavier Dolan) czy trzecia część wielkiego hitu „Za jakie grzechy, dobry Boże?”.

Kino Nowe Horyzonty, Wrocław
Premiera online reportażu o dawnym Szczecinie [SDD 2022]

16/06/2022

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie: W ramach festiwalu zaprezentujemy reportaż o Szczecinie widzianym oczami dziecka. Pokażemy nieznane zakamarki naszego miasta, zapomniane miejsca i kamienice, które pamiętają przedwojennych mieszkańców i ich historię.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Szczecin
Premiera online reportażu o dawnym Szczecinie [SDD 2022]

16/06/2022

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej: W ramach festiwalu zaprezentujemy reportaż o Szczecinie widzianym oczami dziecka. Pokażemy nieznane zakamarki naszego miasta, zapomniane miejsca i kamienice, które pamiętają przedwojennych mieszkańców i ich historię. Bohaterką reportażu będzie Monika Szymanik – szczecińska blogerka, która wydała album „Kamienica w lesie” ze zdjęciami szczecińskich, poniemieckich kamienic, a także książkę “Christel Schubert DZIECIŃSTWO 1935-1949”.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Szczecin
1772 – 2022. Konsekwencje rozbiorów. Nowe spojrzenia i metody

22/06/2022 - 23/06/2022

Niemiecki Instytut Historyczny: Konferencja poświęcona jest analizie długofalowych skutkówrozbiorów Rzeczypospolitej Obojga Narodów dla społeczności żyjących na terytorium imperium Rosyjskiego, Habsburskiego oraz Pruskiego. 250 rocznica pierwszego rozbioru w 2022 roku jest okazją do refleksji nad ogólną recepcją i interpretacją historyczną rozbiorów wXIX wieku, abyodzwierciedlić zróżnicowany, nielinearny i fragmentaryczny charakter tych przemian.

,
||LATO W KRZYŻOWEJ|| "History on tour". Polsko-niemiecka letnia podróż z Krzyżowej do Berlina

31/07/2022 - 10/08/2022

Fundacja “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego: Polska wieś Krzyżowa jest jednym z najważniejszych miejsc związanych z oporem przeciwko reżimowi nazistowskiemu w Niemczech. To tutaj powstał Krąg z Krzyżowej, grupa oporu złożona z intelektualistów, dysydentów i działaczy politycznych, a wielu z jej członków przypłaciło swoje zaangażowanie życiem. “History on tour” to polsko-niemieckie spotkanie młodzieży, którego tematem są historia i pamięć. Uczestnicy i uczestniczki wydarzenia odwiedzą historyczne miejsca w Krzyżowej, Wrocławiu i Berlinie, poznają historię II wojny światowej w Polsce i w Niemczech, a także będą mieli szansę podzielić się swoimi przemyśleniami i wrażeniami.

,
||Lato w Krzyżowej|| "Sztuka bez granic" - międzynarodowe warsztaty

13/08/2022 - 20/08/2022

Fundacja Krzyżowa: „Sztuka bez granic” to międzynarodowe spotkanie dzieci i młodzieży w wieku 8-16 lat. Aktualnie prowadzimy rekrutację do grupy wiekowej 12-16 lat. Sztuka i różnorodność stanowią centralne elementy tego projektu. Naszym celem jest stworzenie międzydyscyplinarnej przestrzeni dla kształcenia i doświadczania. Oprócz sesji integracyjnych oraz animacji językowych oferujemy szereg warsztatów i zajęć artystycznych, które pozwolą młodzieży odkryć posiadane talenty, rozwijać swoją kreatywność oraz nabywać umiejętności pracy zespołowej. W programie projektu znalazła się również jednodniowa wycieczka do wrocławskiego „Kolejkowa” oraz rafting przez Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy.

,
Polsko-niemiecki workcamp "Poznaj Krzyżową i Dolny Śląsk"

22/08/2022 - 28/08/2022

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego: W ramach cyklu LATO W KRZYŻOWEJ, zapraszamy do udziału w polsko-niemieckim workcampie “Poznaj Krzyżową i Dolny Śląsk”. Wspólna praca, zabawa, kontakty z ludźmi, nawiązywanie nowych znajomości, poznawanie innego języka, odkrywanie miejsca i historii Krzyżowej i Dolnego Śląska, wspólne omawianie aktualnych tematów – to wszystko będzie częścią polsko-niemieckiego workcampu, który odbędzie się od 22 do 28 sierpnia 2022 r., w Krzyżowej.

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Krzyżowa, Wałbrzych
VI Kongres Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej

22/09/2022 - 24/09/2022

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna UG, Europejskie Centrum Solidarności i Uniwersytet Gdański: Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy, zapraszamy na VI Kongres Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej pod hasłem „Media i społeczeństwo w erze platform, algorytmów i danych”. Motywem przewodnim VI Kongresu Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej są zmiany w komunikacji i mediach w erze „czwartej rewolucji przemysłowej”. W tegorocznej edycji proponujemy szerokie spojrzenie na ewolucję, sposoby adaptacji oraz potencjalne kierunki rozwoju komunikacji, mediów i medioznawstwa.

Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk
1 2 3


News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.