Kalendarz
Zapraszamy do odkrycia ciekawych wydarzeń związanych ze środkiem Europy. W naszym kalendarzu uwzględniamy wydarzenia społeczne, kulturalne i polityczne, organizowane przez Towarzystwa Niemiecko-Polskie lub naszych partnerów. Rozmowy, konferencje, festiwale, wydarzenia online i na żywo – nasz kalendarz odzwierciedla całą gamę europejskich wydarzeń!
Dodaj wydarzenie do naszego kalendarza: Korzystając z naszego formularza możesz dodać własne wydarzenie do naszego kalendarza i rozbudować grupę odbiorców – bez rejestracji!
2022

08/06/2022 - 10/06/2022
MCK: Zapraszamy do składnia propozycji referatów na konferencję „50 lat Konwencji Światowego Dziedzictwa UNESCO. Osiągnięcia i wyzwania w Europie”, która odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie w dniach 8 – 10 czerwca 2022 r. Celem konferencji jest podsumowanie osiągnięć, ocena stanu obecnego, sformułowanie prognoz i zadań na przyszłość. Na propozycje czekamy do 18 lutego. Przypadająca w 2022 r. 50. rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Generalne UNESCO „Konwencji o ochronie światowego dziedzictwa kultury i natury” to świetna okazja by podsumować dotychczasowe doświadczenia Europy w obszarze Światowego Dziedzictwa Europy UNESCO oraz zastanowić się nad dalszym rozwojem i udoskonalaniem naszych przedsięwzięć. Organizatorem międzynarodowej konferencji naukowej jest MCK i Polski Komitet ICOMOS, a współorganizatorem Urząd Miasta Krakowa. Termin składania wniosków: 18 lutego 2022 r.

09/06/2022 - 10/06/2022
Startuje Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego 2022 z łączną pulą nagród w wysokości 25.000 euro – Wolne Państwo Saksonia funduje nagrodę w kategorii „Dziennikarstwo na pograniczu” – Termin zgłoszeń: 30 stycznia 2022 r. W przyszłym roku polsko-niemieckie jury ponownie przyzna nagrody pieniężne w łącznej wysokości 25 000 euro. Prace zgłaszać można w kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja, Multimedia, „Dziennikarstwo na Pograniczu”. Po dwóch latach ogłaszania wyników konkursu w Internecie zwycięzców i zwyciężczynie nagrodzimy ponownie w trakcie gali na żywo 9 czerwca 2022 r. w dwumieście Görlitz-Zgorzelec. Polsko-Niemieckie Dni Mediów odbędą 9 i 10 czerwca 2022 r. w Görlitz-Zgorzelcu.

10/06/2022 - 16/06/2022
Kino Nowe Horyzonty: Wspólnie z Instytutem Francuskim w Polsce zapraszamy na premierowe i przedpremierowe pokazy obsypanych nagrodami, najciekawszych i najszerzej dyskutowanych filmów znad Sekwany. W programie między innymi: „Zdarzyło się” – oparty na faktach, zwycięski film Festiwalu w Wenecji; nagrodzona siedmioma Cezarami, brawurowa adaptacja arcydzieła Honoré de Balzaca „Stracone złudzenia” (wśród obsady: Xavier Dolan) czy trzecia część wielkiego hitu „Za jakie grzechy, dobry Boże?”.
![Premiera online reportażu o dawnym Szczecinie [SDD 2022]](https://forumdialogu.eu/wp-content/uploads/sites/2/2022/04/dobredzwieki_event.jpg)
16/06/2022
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie: W ramach festiwalu zaprezentujemy reportaż o Szczecinie widzianym oczami dziecka. Pokażemy nieznane zakamarki naszego miasta, zapomniane miejsca i kamienice, które pamiętają przedwojennych mieszkańców i ich historię.
![Premiera online reportażu o dawnym Szczecinie [SDD 2022]](https://forumdialogu.eu/wp-content/uploads/sites/2/2022/04/dawnyszczecin_event.jpg)
16/06/2022
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej: W ramach festiwalu zaprezentujemy reportaż o Szczecinie widzianym oczami dziecka. Pokażemy nieznane zakamarki naszego miasta, zapomniane miejsca i kamienice, które pamiętają przedwojennych mieszkańców i ich historię. Bohaterką reportażu będzie Monika Szymanik – szczecińska blogerka, która wydała album „Kamienica w lesie” ze zdjęciami szczecińskich, poniemieckich kamienic, a także książkę “Christel Schubert DZIECIŃSTWO 1935-1949”.

22/06/2022 - 23/06/2022
Niemiecki Instytut Historyczny: Konferencja poświęcona jest analizie długofalowych skutkówrozbiorów Rzeczypospolitej Obojga Narodów dla społeczności żyjących na terytorium imperium Rosyjskiego, Habsburskiego oraz Pruskiego. 250 rocznica pierwszego rozbioru w 2022 roku jest okazją do refleksji nad ogólną recepcją i interpretacją historyczną rozbiorów wXIX wieku, abyodzwierciedlić zróżnicowany, nielinearny i fragmentaryczny charakter tych przemian.

31/07/2022 - 10/08/2022
Fundacja “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego: Polska wieś Krzyżowa jest jednym z najważniejszych miejsc związanych z oporem przeciwko reżimowi nazistowskiemu w Niemczech. To tutaj powstał Krąg z Krzyżowej, grupa oporu złożona z intelektualistów, dysydentów i działaczy politycznych, a wielu z jej członków przypłaciło swoje zaangażowanie życiem. “History on tour” to polsko-niemieckie spotkanie młodzieży, którego tematem są historia i pamięć. Uczestnicy i uczestniczki wydarzenia odwiedzą historyczne miejsca w Krzyżowej, Wrocławiu i Berlinie, poznają historię II wojny światowej w Polsce i w Niemczech, a także będą mieli szansę podzielić się swoimi przemyśleniami i wrażeniami.

13/08/2022 - 20/08/2022
Fundacja Krzyżowa: „Sztuka bez granic” to międzynarodowe spotkanie dzieci i młodzieży w wieku 8-16 lat. Aktualnie prowadzimy rekrutację do grupy wiekowej 12-16 lat. Sztuka i różnorodność stanowią centralne elementy tego projektu. Naszym celem jest stworzenie międzydyscyplinarnej przestrzeni dla kształcenia i doświadczania. Oprócz sesji integracyjnych oraz animacji językowych oferujemy szereg warsztatów i zajęć artystycznych, które pozwolą młodzieży odkryć posiadane talenty, rozwijać swoją kreatywność oraz nabywać umiejętności pracy zespołowej. W programie projektu znalazła się również jednodniowa wycieczka do wrocławskiego „Kolejkowa” oraz rafting przez Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy.

22/08/2022 - 28/08/2022
Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego: W ramach cyklu LATO W KRZYŻOWEJ, zapraszamy do udziału w polsko-niemieckim workcampie “Poznaj Krzyżową i Dolny Śląsk”. Wspólna praca, zabawa, kontakty z ludźmi, nawiązywanie nowych znajomości, poznawanie innego języka, odkrywanie miejsca i historii Krzyżowej i Dolnego Śląska, wspólne omawianie aktualnych tematów – to wszystko będzie częścią polsko-niemieckiego workcampu, który odbędzie się od 22 do 28 sierpnia 2022 r., w Krzyżowej.

22/09/2022 - 24/09/2022
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna UG, Europejskie Centrum Solidarności i Uniwersytet Gdański: Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy, zapraszamy na VI Kongres Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej pod hasłem „Media i społeczeństwo w erze platform, algorytmów i danych”. Motywem przewodnim VI Kongresu Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej są zmiany w komunikacji i mediach w erze „czwartej rewolucji przemysłowej”. W tegorocznej edycji proponujemy szerokie spojrzenie na ewolucję, sposoby adaptacji oraz potencjalne kierunki rozwoju komunikacji, mediów i medioznawstwa.