Przejdź do treści
Zrozumieć pamięć - Między reportażem a nauką
Data/Czas: 05/12/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Dom Spotkań z Historią | Karowa 20 | Warszawa

European Network Remembrance and Solidarity, Center for Research on Social Memory/Centrum Badań nad Pamięcią Społeczną i Dom Spotkań z Historią: Zapraszamy udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu dyskusyjnego „Zrozumieć pamięć – Między reportażem a nauką”. Wystąpią: Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka publikacji „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”; Ewelina Szpak, autorka publikacji „Mentalność ludności wiejskiej w PRL. Studium zmian”. Prowadzenie: Dr. Małgorzata Pakier


W głośnej książce „Chłopki” Joanna Kuciel-Frydryszak sięga do źródeł z przeszłości, by opowiedzieć wielu współczesnym czytelniczkom i czytelnikom historię ich babek i prababek, ich codzienności, obawach i pragnieniu zmiany. W opowieści tej słychać echo debaty społecznej ważnej także z perspektywy dzisiejszej.

Historyczka Ewelina Szpak przedstawia ludność wiejską w PRL, bada reakcję społeczności wiejskiej na zmianę, krytycznie posługując się naukowym pojęciem mentalności. Interesują ją przy tym takie obszary życia, jak polityka, praca, czas wolny, sąsiedztwo, higiena, czy religijność.

Obie książki patrzą na dawny świat okiem niezwykle wrażliwym i otwierają inne perspektywy dla współczesnych tożsamości.
Spotkanie odbędzie się w Dom Spotkań z Historią w Warszawa oraz będzie transmitowane online.

Więcej informacji pod linkiem

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.