Przejdź do treści
Zdarzenia, wypadki, tragedie. Bezpieczeństwo i higiena pracy w Stoczni Gdańskiej w czasach PRL
Data/Czas: 23/02/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Europejskie Centrum Solidarności | Plac Solidarności 1 | Gdańsk

Europejskie Centrum Solidarności: Pod hasłem DŹWIGAMY HISTORIĘ, Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na cykl comiesięcznych wykładów popularnonaukowych, których głównymi bohaterami są Stocznia Gdańska oraz jej pracowniczki i pracownicy. Drugi wykład z cyklu już 23 lutego – „Zdarzenia, wypadki, tragedie. Bezpieczeństwo i higiena pracy w Stoczni Gdańskiej w czasach PRL”.


Prelegentka | dr Magdalena Staręga, Europejskie Centrum Solidarności / Uniwersytet Gdański – historyczka sztuki zajmująca się m.in. zagadnieniem architektury nowoczesnej oraz dziedzictwem kulturowym Stoczni Gdańskiej.
Wśród różnych zakładów przemysłu ciężkiego, to właśnie pracę w stoczni uznawano za jedną z najcięższych. Stoczniowcy każdego dnia byli narażeni na wykonywanie zadań w niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia warunkach. W zakładzie dochodziło nawet do 1000 wypadków rocznie, w tym kilku śmiertelnych. Największa stoczniowa tragedia – pożar, który wybuchł 13 grudnia 1961 roku na drobnicowcu MS „Konopnicka” pochłonął 22 ofiary, zapisując się w historii jako przykład fatalnie przeprowadzonej akcji ratunkowej. Prelekcja ma na celu zobrazowanie warunków, w jakich na co dzień pracowali stoczniowcy, ukazanie wielości niebezpieczeństw wiążących się z budową statków, a także scharakteryzowanie środków, jakie podejmowano, aby nim zapobiec.
ECS, pl. Solidarności 1 / wystawa Stocznia (parter)
23/02/2023, 18.00
WSTĘP WOLNY
więcej: ecs.gda.pl/wydarzenia/zdarzenia-wypadki-tragedie/

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.