Przejdź do treści
Zapomniany geniusz — Lise Meitner. Pierwsza dama fizyki jądrowej
Data/Czas: 26/09/2019 | 18:00-20:00
Lokalizacja: | |

“Albert Einstein mówił o niej: «Jest naszą Madame Curie i to bardziej utalentowaną niż Madame Curie» . I nie powinno to dziwić. Jej sukcesy naukowe były zaskakujące. Była współodkrywczynią odrzutu jądra atomowego, kilku naturalnych izotopów promieniotwórczych i trwałego izotopu protaktynu. Samodzielnie zbadała właściwości fizyczne wielu substancji promieniotwórczych, rozkład energii promieniowania beta, promieniowanie beta i gamma, odkryła zjawisko nazywane dziś zjawiskiem Augera. Prawidłowo zinterpretowała doświadczenie wykonane przez Ottona Hahna i Fritza Strassmanna, obliczyła energię wyzwalaną w tym procesie oraz przewidziała łańcuchową reakcję jądrową. Lise Meitner z całą pewnością zasłużyła na Nagrodę Nobla, której pomimo ogromnych zasług nigdy nie dostała.”

 

Austriackie Forum Kultury i Piękniejsza Strona Nauki serdecznie zapraszają na wykład dra hab. TOMASZA POSPIESZNEGO, poświęcony Lise Meitner.

Tomasz Pospieszny, “Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla, Warszawa 2019, s. 159.

 

Austriackie Forum Kultury

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.