
Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej wraz z Biurem Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, w partnerstwie z Fundacją Ukraina oraz Fundacją Sunflowers zapraszają na kolejne wydarzenie z cyklu „Z Widokiem na Europę”, tym razem poświęcone wojnie w Ukrainie. Wydarzenie poświęcone będzie przede wszystkim trzem tematom: doświadczeniu naocznych świadków, odpowiedzialności karnej za zbrodnie wojenne i drogi do sprawiedliwości oraz wsparciu dla osób, które przeżyły zbrodnie wojenne w Ukrainie.
Uczestnicy:
🔹dr Ewa Hofmańska, doktor nauk prawnych, akademiczka z krajowym i międzynarodowym doświadczeniem, m.in. w Funduszu Powierniczym na rzecz Ofiar Przestępstw Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze (Trust Fund for Victims). Wykładała na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytecie Krakowskim im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. W 2002 roku odbyła staż naukowy na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney (Australia). Założycielka Projekt Sunflowers, który zbiera informacje na temat dowodów zbrodni prawa międzynarodowego i innych poważnych naruszeń praw człowieka, do których dochodzi w Ukrainie, oraz informacji o osobach poszkodowanych i wyrządzonych im szkodach,
🔹dr Mateusz Piątkowski, adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Łódzkiego, adwokat. Badacz międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem wojny powietrznej. Komentator sytuacji polityczno-prawnej dla portalów Onet, Rzeczpospolita, Radio Zet, RMF FM, Polsat, TVN24, TokFM, podcastów: Historia Realna i Podróż bez Paszportu. Współautor podcastu „Piątkowski i Lachowski o prawie międzynarodowym”,
🔹Bianka Zalewska, prawniczka, reporterka i działaczka humanitarna. Korespondentka wojenna największej polskiej stacji telewizyjnej, autorka reportaży i filmów dokumentalnych z Ukrainy, Iraku oraz Syrii, gdzie stworzyła film o kurdyjskich kobietach walczących z ISIS. Przeżyła zagrażające życiu obrażenia po ostrzale rosyjskim w 2014 r. Od dekady dokumentuje wojnę w Ukrainie z pierwszej linii frontu. Pierwsza Polka nagrodzona Międzynarodową Nagrodą Kobiet Niezwykłej Odwagi przez Pierwszą Damę USA Jill Biden i Sekretarza Stanu Antony’ego Blinkena, odznaczona Orderem Księżnej Olgi II klasy (2022) i III klasy (2014) przez prezydentów Ukrainy.
Debatę będzie moderować Filip Marczyński, dziennikarz Radia Wrocław.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rejestrację drogą mailową: COMM-REP-PL-WROCLAW@ec.europa.eu lub telefoniczną: (+48) 71 324 09 09.
Debata będzie transmitowana na żywo na stronie na Facebooku Komisji Europejskiej.
Po debacie zapraszamy na poczęstunek inspirowany kuchnią ukraińską oraz rozmowy w kuluarach.