Projekt artystyczny z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce, Austrii i w Niemczech
Dom Norymebrski w Krakowie: “Prawo wyboru jest podstawową wartością przynależną każdej jednostce społecznej bez względu na płeć. Jest wyrazem świadomości własnej wartości i wydaje się czymś, co zapewniają nam zapisy konstytucyjne państw funkcjonujących w systemie demokratycznym. Mówią one miedzy innymi, że „kobieta i mężczyzna mają w szczególności równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń”.
Realizując projekt Decydentki. Prawo wyboru w stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce, Austrii i w Niemczech, chcemy wspólnie zastanowić się, jakich wyborów dokonujemy dzisiaj jako kobiety i czy jesteśmy zadowolone z możliwości, jakie stworzyły nam nasze babki i prababki. Dzięki prawu wyborczemu możemy wskazywać naszych przedstawicieli w samorządach, parlamencie czy radach miast i pośrednio wpływać na prowadzoną przez nich politykę. Jednak każdego dnia dokonujemy niezliczonej ilości wyborów, które wpływają na życie nasze, naszych bliskich, środowiska i kraju, w którym mieszkamy, kształtują nasz obraz i naszą sytuację w społeczeństwie, budują nasze relacje rodzinne czy partnerskie i wreszcie określają naszą pozycję zawodową, a czasami też polityczną.
Czy jest jeszcze coś, o co powinnyśmy walczyć? Czy istnieją jeszcze prawne ograniczenia dotyczące kobiet i jeśli tak, to jakie i jakich obszarów życia dotyczą? W jakich sytuacjach dzisiaj kobiety pozbawione są wyboru? Czy stereotypowe sądy o kobietach wpływają na ich życiowe decyzje? Mary Wollstonecraft w swojej książce z 1792 roku Wołanie o prawa kobiety pisała, że kobiety należy kształcić w taki sposób, żeby potrafiły samodzielnie myśleć i działać. Właśnie taką możliwość daje PRAWO WYBORU, bo wiele zmienia to, że nie musisz czegoś robić, tylko chcesz.
Wystawa Decydentki. Prawo wyboru obejmie pokaz prac artystycznych, akcje, performance, warsztaty, działania edukacyjne, których tematem będzie ogólno rozumiane „prawo do dokonywania wyborów” dotyczących życia osobistego, społecznego i zawodowego kobiet.
Do udziału w projekcie zostaną zaproszone artystki z Polski, Austrii, Niemiec i innych krajów. Przestrzenią wystawy będzie Galeria Domu Norymberskiego w Krakowie oraz pomieszczenia znajdujące się w wysiedlonej kamienicy położonej na przeciwko tej instytucji. Wykorzystując okres przed remontem budynku oddamy artystkom na działania twórcze lokale po galerii sztuki, magazynie, sklepach czy mieszkaniach. Chcemy wykorzystać także fasadę kamienicy i przestrzeń uliczną pomiędzy domami do różnego rodzaju akcji, happeningów i działań performatywnych. Do współpracy przy projekcie zostaną zaproszone także stowarzyszenia, fundacje i instytucje zajmujące się działalnością na rzecz praw kobiet i ich równouprawnienia”.
Źródło: Dom Norymberski w Krakowie