Przejdź do treści
Wystawa: BLISKOŚĆ LINII PROSTEJ. PERFORMATYWNOŚĆ AWANGARDY
Data/Czas: 01/12/2017 - 28/02/2018 | 00:00-23:59
Lokalizacja: Polnisches Institut Berlin | Burgstrasse 27 | Berlin

Wystawa stwarza okazję do podążenia śladami wytyczonymi przez Katarzynę Kobro – ikonę polskiej awangardy dwudziestolecia międzywojennego – w jej poszukiwaniach związków człowieka z przestrzenią, czasem i ruchem. Z okazji obchodów 100-lecia awangardy w Polsce, i jednocześnie w kontekście wzmożonego zainteresowania dziedzictwem Bauhausu, wystawa przybliża neoawangardową sztukę lat 70. i 80. ubiegłego wieku, a także twórczość współczesnych artystów polskich, odnoszących się do wytyczających im drogę dzieł Kobro.

Wychodząc od tak wyraźnie wpływających na sztukę 20-lecia międzywojennego nowatorskich koncepcji przestrzeni, ciała i nowej organizacji życia ludzkiego Katarzyny Kobro, wystawa ukazuje, jak neoawangardowe artystki i artyści lat 70. i 80.  przejmowali, a zarazem i kontestowali wizjonerskie idee wczesnej awangardy, związane z funkcjonalnością przestrzeni wspólnych. Ekspozycja podejmuje również temat postrzegania naszego codziennego otoczenia – od egalitarnych koncepcji historycznej awangardy, przez badanie postrzegania doświadczeń fizycznych w latach 70., aż po nowoczesną polifonię, demokratyzację i chaos przestrzeni miejskiej.

 

Całości dopełnia bogaty program towarzyszący. Obejmuje on wykłady na temat historii i związków awangardy polskiej z niemiecką, pokazy polskich filmów neoawangardowych w Berlinische Galerie, a także performatywne działania w galerii berlińskiego Instytutu Polskiego i w przestrzeni miejskiej Berlina.

 

 

 

 

 

Wystawa 01.12.2017-28.02.2018

Godziny otwarcia wt.-pt. 10.00-18.00, sob. 12.00-18.00

Miejsce Polski Instytut, Burgstrasse 27, 10178 Berlin

berlin.polnischekultur.de

 

Artystki i artyści: Piotr Andrejew, Akademia Ruchu, Oskar & Zofia Hansen, Przemek Kamiński, KwieKulik, Paweł Kowzan, Natalia LL, Ewa Partum, Józef Robakowski, Ryszard Waśko, Piotr Zarębski / Franciszka i Stefan Themersonowie

 

Kuratorki: Katarzyna Słoboda i Małgorzata Jędrzejczyk

Scenografia: Wojciech Cichecki
Grafika: Michał Szota

Koordynacja, produkcja: Karolina Głowińska, Małgorzata Jędrzejczyk

 

Wystawa zorganizowana została przez Instytut Polski w Berlinie we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi i Instytutem Adama Mickiewicza pod marką Culture.pl, w ramach programu POLSKA 100, z okazji 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości.

Została współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. Jest częścią programu 100 Lat Awangardy w Polsce. Partnerami są: Berlinische Galerie, Wytwórnia Filmów Oświatowych i Wydział Historii Sztuki Europy Wschodniej Uniwersytetu Humboldta.

 

Prace udostępnione dzięki uprzejmości artystek i artystów oraz Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu FINA, galerii ŻAK I BRANICKA, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie , Muzeum Sztuki w Łodzi, lokalu_30 oraz Wytwórni Filmów Oświatowych.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.