Przejdź do treści
WYSTAWA │ MÓJ DOM. Ludność cywilna w obliczu wojen: Polska, Ukraina, Syria, Irak, Liban
Data/Czas: 24/08/2022 - 09/09/2022 | 00:00-23:59
Lokalizacja: Dom Spotkań z Historią | skwer ks. Jana Twardowskiego | Warszawa

PAH i DSH zapraszają na wystawę plenerową „Mój Dom. Ludność cywilna w obliczu wojen: Polska, Ukraina, Syria, Irak, Liban”. Od 19 sierpnia do 9 września na skwerze ks. Jana Twardowskiego. Na wystawie, przygotowanej przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Domem Spotkań z Historią archiwalne, zdjęcia z Polski z okresu II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu zestawione zostaną ze współczesnymi obrazami wojny z Iraku, Syrii, Libanu i Ukrainy z lat 2019 – 2022. Ich autorką jest współpracująca z PAH fotografka Agata Grzybowska. Historyczne fotografie pochodzą ze zbiorów Centralnej Agencji Fotograficznej (dziś PAP) oraz archiwów pochodzących z USA korespondentów wojennych Juliena Bryana i Johna Vachona.


Alicja Ryś, pracowniczka humanitarna, współkuratorka wystawy (PAH): „Okrucieństwa wojny wciąż powracają i nie możemy pozostawać wobec nich obojętni. Tą wystawą chcemy opowiedzieć o niezawinionym cierpieniu, jakie nieprzerwanie od zarania dziejów powodują wojny, niezależnie od miejsca, w którym są toczone. To także nasza niezgoda na poetyzowanie czy normalizację wojny. Boli mnie to, jak łatwo było ułożyć tę wystawę. Jak wiele kadrów z różnych krajów i lat się powtarza. W naszym wyborze spotykają się ze sobą m.in. ujęcia z Warszawy z 1939 roku i Charkowa z 2022 roku. Losy ukazanych na tych zdjęciach ludzi są ze sobą splecione w bardzo przejmujący sposób”.
Ekspozycję tworzą 23 fotografie z życia codziennego mieszkańców w niecodziennych okolicznościach – podczas wojny. Zdjęcia współczesne od archiwalnych dzieli ponad 80 lat. Łączy je spojrzenie fotografów i fotografek skupione na ludziach i podejmowanych przez nich próbach życia w kraju pomimo wojny czy w obozach dla uchodźców – prowadzeniu gospodarstwa domowego, wychowywaniu dzieci, które bawią się na podwórkach, grają w piłkę i opiekują się młodszym rodzeństwem. Wojna oraz towarzyszące jej strach, terror i śmierć są na wystawie poza kadrem. Na zdjęciach zostało jednak uwiecznione czekanie, stan wymuszonej tymczasowości, niemoc i bezradność.
Wystawie towarzyszyć będzie dyskusja o roli, jaką w mówieniu o kryzysach humanitarnych ma wrażliwość, świadomość i wiedza osoby, która ten temat podejmuje. W środę, 31 sierpnia o godz. 18:00, porozmawiają na ten temat fotografka Agata Grzybowska i pracowniczka humanitarna Helena Krajewska (PAH). Rozmowę poprowadzi Monika Szewczyk-Wittek.
Wystawa można oglądać do 9 września.
Kuratorki: Alicja Ryś (PAH), Anna Brzezińska (DSH)
Autorka współczesnych fotografii: Agata Grzybowska
Projekt graficzny: Michał Dąbrowski
Produkcja wystawy: Julia Libera, Olga Pigłowska
Organizator: Polska Akcja Humanitarna
Partner: Dom Spotkań z Historią

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.