Przejdź do treści
Data/Czas: 10/12/2020 - 31/12/2020 | 00:00-23:59
Lokalizacja: | |

Dom Spotkań z Historią, Miasto Stołeczne Warszawa i Беларускі Дом у Варшаве: Tłumy na ulicach Mińska, marsze wolności i uzbrojeni funkcjonariusze Milicji rozpędzający pokojowe demonstracje, protestujące kobiety ─ panna młoda w biało-czerwono-białej sukni czy walcząca z dyktaturą od 1995 roku Nina Bahinskaji. To tylko niektóre kadry dokumentujące ostatnie miesiące walki białoruskiego społeczeństwa o wolne wybory i demokrację. Na fotograficznej wystawie plenerowej znalazło się trzydzieści zdjęć dokumentujących ostatnie miesiące walki białoruskiego społeczeństwa o wolne wybory, demokrację i niepodległe państwo.

Fotografowie Iryna Arakhouskaya, Nadia Buzhan, Tacciana Kapitonava i Aliaksandr Vasiukovich, współpracujący z niezależną telewizją „Biełsat” i tygodnikiem „Nasza Niwa”, ryzykując zdrowie i wolność, zabiegają o to, żeby Polska i cała Europa mogła lepiej rozumieć, o co i z kim walczą Białorusini i Białorusinki tuż za granicą naszego państwa. Wystawa została zrealizowana z inicjatywy Fundacji „Białoruski Dom” w Warszawie we współpracy z Domem Spotkań z Historią.

Fundacja „Białoruski Dom” to organizacja działającej na rzecz praw człowieka, społeczeństwa obywatelskiego i demokracji w Białorusi. Po niemal dziesięciu latach działalności stał się najważniejszą organizacją pozarządową budującą relacje białorusko-polskie, funkcjonując jako „niezależna ambasada Białorusi”. Wystawa kontynuuje tę misję, zabiegając o popularyzację i wspieranie białoruskich dążeń wśród polskiej społeczności — Polek i Polaków, białoruskiej mniejszości, jak i wszystkich osób, którym bliski jest los naszego sąsiedniego kraju.
„Na wystawie zobaczymy tylko fragment trwających czwarty miesiąc demonstracji i związanych z nimi represjami, w tym licznymi zatrzymaniami, których liczba ofiar przekracza 30 tysięcy osób – mówi Aleś Zarembiuk, kurator wystawy i prezes fundacji – Polskę i Białoruś łączy nie tylko wspólna granica, ale i wspólna historia, bohaterowie, białoruska mniejszość i diaspora mieszkająca w wielu polskich miastach, oraz polska mniejszość narodowa w Białorusi. Polki i Polacy od wielu lat wspierają nasze dążenia wolnościowe i niepodległościowe. Dlatego tak ważne jest pokazywanie dwóch, bardzo różnych stron białoruskiego społeczeństwa — pokojowych demonstrujących, pragnących wolności i demokracji, jak i milicję, która bije, torturuje i morduje”.
Wystawa „Białoruś. Droga do wolności” zostanie otwarta 10 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
Kurator: Aleś Zarembiuk

Podgląd wystawy będzie dostępny na stronie dsh.waw.pl.

Dom Spotkań z Historią

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.