Przejdź do treści
Wykład online || Przywrócona niepodległość Litwy. Wyzwania, przed którymi stanął kraj
Data/Czas: 20/04/2021 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego: Rok 1990 był punktem zwrotnym w przezwyciężaniu dziedzictwa komunistycznego i kształtowaniu demokracji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W większości z nich przyniósł on pierwsze w pełni wolne wybory parlamentarne, prezydenckie i samorządowe. Rok 1990 był również początkiem nowej ery dla krajów bałtyckich, takich jak Litwa, która jako pierwsza w tym regionie ogłosiła swoją niepodległość po 50. latach podległości wobec władzy sowieckiej. Jak wyglądała sytuacja na Litwie w roku 1990? Przed jakimi wyzwaniami stanął kraj, który formalnie był republiką radziecką i częścią ZSRR? Jaką cenę przyszło zapłacić Litwinom za wolność?

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego zaprasza na wykład dr Ingi Vinogradnaitė pod tytułem: „Przywrócona niepodległość Litwy. Wyzwania, przed którymi stanął kraj”, który odbędzie się 20 kwietnia (wtorek), o godzinie 18:00 na platformie Zoom (więcej informacji).

Wykład w języku litewskim, tłumaczony symultanicznie na język polski.
(Ważne: aby skorzystać z opcji tłumaczenia, proszę pobrać najnowszą wersją programu Zoom. Na stronie www.zoom.us proszę wejść w zakładkę „Resources”, wybrać pole „Download Zoom Client”, a następnie kliknąć przycisk „Download”. Ewentualnie, proszę skorzystać z gotowego linku.

Inga Vinogradnaitė, dr, profesor nadzwyczajny, politolożka. Pracownik naukowy w Instytucie Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego.

Partnerem Fundacji „Krzyżowa” podczas organizacji spotkania jest Kolegium Europy Wschodniej.
Wykład organizowany jest w ramach projektu „1990 / Year One. The democratic transformation in former Eastern Bloc countries”. Jest on realizowany w Polsce, Niemczech Czechach i Litwie, w ramach programu Europa dla Obywateli – Pamięć o przeszłości Europy i jest dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej.

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.