Przejdź do treści
Wykład online || prof. P. Weber: Przełom 1989/1990 w krajach Bloku Wschodniego
Data/Czas: 08/04/2021 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Fundacja Krzyżowa: Rok 1990 był punktem zwrotnym w przezwyciężaniu dziedzictwa komunistycznego i kształtowaniu demokracji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W większości z nich przyniósł on pierwsze w pełni wolne wybory parlamentarne, prezydenckie i samorządowe. Warto zastanowić się, w jaki sposób na przemiany te zareagowały najsilniejsze demokracje kontynentu – Francja i Republika Federalna Niemiec. Szczególnie, że upadek Żelaznej Kurtyny otwartym stawiał nie tylko pytanie o kierunek, w jakim podążą kraje tzw. demokracji ludowej, ale przede wszystkim o dalsze losy dwóch państw niemieckich.


Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego zaprasza na wykład prof. ucz. dr. hab. Pierra-Frédérica Webera pod tytułem: „Przełom 1989/1990 w krajach Bloku Wschodniego z perspektywy Paryża i Bonn”, który odbędzie się 8 kwietnia (czwartek), o godzinie 18:00 na platformie Zoom (więcej informacji).
Wykład w języku polskim.

Pierre-Frédéric Weber, dr hab., prof. ucz., historyk, germanista, slawista. Pracownik naukowy w Instytucie Historii Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajmuje się stosunkami międzynarodowymi, historią najnowszą Europy Środkowej oraz emocjami w relacjach międzynarodowych, m.in. fenomenem strachu. Konsul honorowy Republiki Francuskiej w Szczecinie.

Wykład organizowany jest w ramach projektu „1990 / Year One. The democratic transformation in former Eastern Bloc countries”. Jest on realizowany w Polsce, Niemczech Czechach i Litwie, w ramach programu Europa dla Obywateli – Pamięć o przeszłości Europy i jest dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej.

Fundacja Krzyżowa

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.