Przejdź do treści
Wykład: Europejskie kultury pamięci o froncie wschodnim 1945-2023 - porównanie
Data/Czas: 20/02/2024 | 18:00-18:00
Lokalizacja: DHI Warschau – NIH Warszawa | Al.Ujazdowskie 39 | Warszawa

DHI Warschau – NIH Warszawa: Prof. dr hab. M. Núñez Seixas (Santiago de Compostela)Europejskie kultury pamięci o froncie wschodnim 1945–2023 – porównanie. Wojna niemiecko-radziecka (1941–1945) była pod wieloma względami wydarzeniem ogólnoeuropejskim i globalnym, zarówno z uwagi na wielką liczbę zabitych i zniszczeń materialnych, jak i na swoje znaczenie dla wyniku II wojny światowej. Front wschodni był mitycznym miejscem pamięci, które obejmowało rozmaite doświadczenia wojenne. Był areną okrutnych zbrodni wojennych, masowych mordów, a wreszcie Holokaustu.

Wykład, oparty na książce Return to Stalingrad? European Memories of the Eastern Front, posiłkując się różnymi źródłami (pomniki, filmy i powieści, okolicznościowe obchody, kultura popularna), kieruje z perspektywy ogólno-europejskiej uwagę na odmienne kultury pamięci o froncie wschodnim. Referent w szczególny sposób uwzględni ich ewolucję w Niemczech, ZSRR i Federacji Rosyjskiej oraz państwach postradzieckich. W centrum zainteresowania znajduje się zagadnienie, czy front wschodni stanowi wspólne i współ-
dzielone miejsce pamięci w europejskiej kulturze pamięci o wojnie, czy też raczej musi być uważany za określenie ogólne, które wprawdzie mieści w sobie popularne miejsca pamięci, ale postrzeganie i znaczenie tych miejsc może być całkowicie odmienne.
Wykład odbedzie się 20 lutego 2024 o godz. 18:00 w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie.
wstęp wolny

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.