Przejdź do treści
WSPÓŁBYCIE. Jak patrzeć na miasto nie tylko z ludzkiej perspektywy? | seminarium
Data/Czas: 28/06/2023 | 18:00-20:30
Lokalizacja: Europejskie Centrum Solidarności | Plac Solidarności 1 | Gdańsk

Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre: Miasto dzielimy z innymi formami życia lub trwania. Odchodzimy od piękna rozumianego jako wypielęgnowanie, sterylność i jałowość, bo chcemy miast bardziej nasyconych przyrodą, mniej wyniszczających dla innych gatunków. Chcąc zadbać o zwierzęta w mieście musimy oddać im część władzy nad przestrzenią. Sami powinniśmy nabrać z nimi obycia, przeformułować nasze relacje, nie traktować ich jako jedynie pupili, intruzów czy okazów. Wyzbyć się wstrętu i dać miejsce też organizmom rozkładającym materię, takim które domykają cykle życia. Jak oswoić fakt, że przyroda nie zawsze jest elegancka, a same rośliny mają prawo wyglądać marnie, zamierać i się odradzać? Kto, oprócz nas, mieszka w naszych domach? Na ile możemy przygotować miasto, by z czasem uruchomiła się naturalna sukcesja?

Czy wyobrażamy siebie w mieście zasiedlonym przez faunę i obrośniętą gęstwiną?
W trakcie spotkania zastanowimy się nad tym, w jaki sposób możemy patrzyć na świat nie tylko z ludzkiej perspektywy.

WSPÓŁBYCIE. Jak patrzeć na miasto nie tylko z ludzkiej perspektywy? | seminarium
28/06/2023, godz. 18.00–20.30
biblioteka ECS (1 piętro)
wstęp wolny, ale obowiązują zapisy
zapisy | https://forms.office.com/e/M84brrsEqD
osoby prowadzące
CENTRALA | To grupa stworzona przez Małgorzatę Kuciewicz i Simone De Iacobis, która tworzy projekty pod hasłem Amplifikacja natury, w oparciu o badania relacji pomiędzy architekturą i procesami przyrodniczymi, zjawiskami atmosferycznymi i astronomicznymi. Zajmuje się miejskimi mokradłami, tworzeniem rzemieślniczych mikroklimatów, wielogatunkową urbanistyką, architekturą chronobiologiczną – wzmacniającą poczucie bycia częścią sezonów. Grupa wygrała konkurs FUTUWAWA. Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości. Reprezentowała Polskę na Biennale Architektury w Wenecji (2018), London Design Biennale (2021), Triennale Architektury w Lizbonie (2022). Od 2017 stale współpracuje z Charkowską Szkołą Architektury, realizując autorski cykl warsztatów.
_______________________________
Wydarzenie jest częścią projektu STOCZNIA. MIASTO (wcześniej pod nazwą ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ), w którym odnosimy się do terenów postoczniowych i szeroko rozumianego sąsiedztwa ECS. Nasze otoczenie zmienia się, dlatego wspólnie z mieszkańcami pragniemy oswajać zachodzące przemiany. Chcemy zachować w pamięci historie miejsc i ludzi, obserwować i wzmacniać podejmowane przez nich działania. Jesteśmy współodpowiedzialni za ten teren, za tworzenie nowej tkanki miejskiej.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.