Przejdź do treści
Wokół twórczości Edmunda Goldzamta | wykład on-line
Data/Czas: 20/01/2022 | 19:00-19:00
Lokalizacja: | |

Międzynarodowe Centrum Kultury: zapraszamy na wykład i spotkanie on-line z Aliaksandrem Shubą, historykiem architektury, badaczem twórczości Edmunda Goldzamta, uczestnikiem programu stypendialnego programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Thesaurus Poloniae. Edmund Goldzamt (1921-1990), polski architekt i urbanista, do historii architektury przeszedł głównie za sprawą referatu, który stanowił podstawę dla wprowadzenia doktryny realizmu socjalistycznego w polskiej architekturze. Teksty i działalność Edmunda Goldzamta wpłynęły na takie projekty jak warszawski Pałac Kultury i Nauki lub Nowa Huta.


Jego książka, pt. „Architektura zespołów śródmiejskich i problemy dziedzictwa” należy do czołowych opracowań poświęconych teorii architektury czasów stalinowskich w ZSRR i w Polsce. Wydana w 1956 roku, zderzyła się z odwilżową krytyką socrealizmu i wymusiła na autorze zmianę tematów badawczych.
W późniejszym okresie Edmund Goldzamt zajmował się historią i teorią modernizmu, należał do pionierów badań nad twórczości Williama Morrisa i brytyjskiego ruchu Arts & Crafts. Od 1976 był stałym uczestnikiem cyklicznych konferencji Bauhaus Kolloquium, które stanowiły ważny impuls dla regularnych badań nad historią architektury modernistycznej w Republice Weimarskiej.

Wykład w języku angielskim odbędzie się 20 stycznia o godz. 19:00 na profilu facebookowym MCK oraz Akademii Dziedzictwa.
Prowadzenie: dr Michał Wiśniewski.

 

Aliaksandr Shuba — badacz związany z projektem urbanHIST realizowanym przez Bauhaus-Universität Weimar w Niemczech oraz Uniwersytet Pavola Jozefa Šafárika w Koszycach na Słowacji, pochodzi z Mińska na Białorusi. Przygotowuje doktorat dotyczący historii urbanistyki w ZSRR i krajach bloku wschodniego oraz roli Edmunda Goldzamta w tym zakresie.
Michał Wiśniewski — historyk architektury, kurator wystaw architektonicznych, autor książek dotyczących historii architektury. Pracownik Międzynarodowego Centrum Kultury i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Stypendysta Fulbrighta. Członek zarządu fundacji Instytut Architektury.

 

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.