Przejdź do treści
Wojna informacyjna w Stoczni Gdańskiej im. Lenina | wykład popularnonaukowy
Data/Czas: 25/05/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Europejskie Centrum Solidarności | Plac Solidarności 1 | Gdańsk

Europejskie Centrum Solidarności: Pod hasłem DŹWIGAMY HISTORIĘ, Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na cykl comiesięcznych wykładów popularnonaukowych, których głównymi bohaterami są Stocznia Gdańska oraz jej pracowniczki i pracownicy. “Wojna informacyjna w Stoczni Gdańskiej im. Lenina” – piąty wykład z cyklu już 25 maja! W roli prelegenta dr Konrad Knoch – historyk specjalizujący się w tematyce XX wieku, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim, kierował pracą zespołu tworzącego wystawę stałą ECS. Stocznia Gdańska i jej bogata, ponad 170-letnia historia jest tematem bardzo rozległym. Dotychczas uwagę badaczy skupiała przede wszystkim jako miejsce narodzin Solidarności.


W czasach PRL Stocznia Gdańska była miejscem wojny informacyjnej, jaką prowadzili strajkujący i opozycjoniści. Tu rozprowadzano nielegalne pismo Wolnych Związków Zawodowych „Robotnik Wybrzeża”, a w trakcie sierpniowego strajku drukowano „Strajkowy Biuletyn Informacyjny”, który niósł informacje o proteście w świat. W okresie Solidarności rozpoczęto wydawanie związkowego biuletynu „Rozwaga i Solidarność”, a nieopodal Bramy nr 2 rozpoczął działalność tzw. kiosk propagandowy, w którym można było nabyć prasę związkową, wpinki, plakaty oraz wyroby lokalnych artystów wykonane na zlecenie związku.

ECS, pl. Solidarności 1 / wystawa Stocznia (parter)
25/05/2023, 18.00
wstęp wolny

ECS

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.