Przejdź do treści
Wojna i kultura – doświadczenia i wyzwania
Data/Czas: 20/06/2024 | 13:00-13:00
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury | Rynek Główny 25 | Kraków

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie i Kwartalnik Herito: Zapraszamy 20 czerwca na wystawę przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Warszawie pt.: „Warszawa silniejsza od wojny” na parterze MCK w Krakowie oraz na debatę ,,Wojna i kultura – doświadczenia i wyzwania”, która tego dnia o godz. 13:00 odbędzie się z udziałem prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, prof. Stanisława Waltosia, Agaty Wąsowskiej-Pawlik i Krzysztofa Sałacińskiego.


Dla uczczenia jubileuszu 70-lecia przyjęcia Konwencji z 14 maja 1954 roku o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego, upowszechniania „Błękitnej Tarczy”, Programu pogotowia, pomocy, doradztwa na rzecz zagrożonego dziedzictwa kultury oraz dorobku prof. Jana Zachwatowicza Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Archiwum Państwowe w Warszawie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Komitet Błękitnej Tarczy organizują wspólnie ekspercką dyskusję oraz wystawę poświęconą Warszawie z czasu wojny i odbudowy.

W jaki sposób doświadczenia sprzed 70 lat mogą nam pomóc dzisiaj? W jaki sposób przepisy prawne dotyczące ochrony kultury zmieniły się po doświadczeniach powojennej odbudowy i jaką dzisiaj odgrywają rolę w czasie zagrożenia?

W 1946 roku prof. Jan Zachwatowicz, architekt i kierownik Wydziału Architektury Zabytkowej Biura Odbudowy Stolicy, powiedział: „Kataklizm ostatniej wojny postawił sprawę jeszcze ostrzej. Z premedytacją wydarto całe stronice naszej historii, pisane kamiennymi zgłoskami architektury. Poczucie odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń domaga się odbudowy tego co nam zniszczono, odbudowy pełnej, świadomej tragizmu popełnianego fałszu historycznego”. Jak dzisiaj my – jako wskazane przez niego przyszłe pokolenia – postrzegamy proces odbudowy i co wzięliśmy dla siebie z jego dorobku?

Wystawę otworzą:
Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK
Krzysztof Sałaciński, radca ds. obronnych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezes Polskiego Komitetu Błękitnej Tarczy
Magdalena Wiercińska, dyrektorka Archiwum Państwowego w Warszawie i kuratorka wystawy

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.