Przejdź do treści
Wina, kara, polityka. Dyskusja wokół książki prof. Pawła Machcewicza i prof. Andrzeja Paczkowskiego
Data/Czas: 10/06/2021 | 13:00-13:00
Lokalizacja: | |

Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk: Wina, kara, polityka. Dyskusja wokół książki prof. Pawła Machcewicza i prof. Andrzeja Paczkowskiego. Katalog zbrodni drugiej wojny światowej zdaje się nie mieć końca. Ile jest ofiar? Nawet nie umiemy tego policzyć! Większość spośród ofiar to cywile. Ci, którzy przeżyli, wychodzą z konfliktu nie z bliznami, ale z otwartymi ranami. Zanim się zagoją, potrzebna jest sprawiedliwość, albo choć odwet i zemsta. Bo bezprecedensowa jest nie tylko liczba ofiar, ale i sprawców.


Czy uda się ukarać choćby dziesięć procent z nich? Ilu trzeba postawić przed sądem, ilu rozstrzelać, żeby sprawiedliwości stało się zadość? Wybitni historycy Andrzej Paczkowski i Paweł Machcewicz zadają pytanie, jak świat poradził sobie z rozliczeniami. I czy na pewno ukarano tych, którzy na to najbardziej zasługiwali? Czy wina spotkała się ze słuszną karą? No i co ma do tego wszystkiego polityka.

W dyskusji udział wezmą:
prof. Klaus Bachmann (Uniwersytet SWPS w Warszawie);
prof. Paweł Machcewicz (Instytut Studiów Politycznych PAN);
prof. Andrzej Paczkowski (Instytut Studiów Politycznych PAN);
Spotkanie poprowadzi red. Mirosław Maciorowski z „Ale Historia”.

Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.