Przejdź do treści
Wim Wenders – Mistrz Kina Drogi
Data/Czas: 06/12/2023 - 13/12/2023 | 19:00-19:00
Lokalizacja: Kino CAMERIMAGE | rynek Nowomiejski 28 | Toruń

Kino CAMERIMAGE, Goethe-Institut Warschau i Stowarzyszenie Kin Studyjnych: Zapraszamy na przegląd filmów Wima Wendersa do Kina CAMERIMAGE! W ramach retrospektywy “Wim Wenders – Mistrz Kina Drogi” już w grudniu na naszym ekranie pojawi się pięć filmów niemieckiego ulubieńca festiwalowych selekcjonerów i publiczności na całym świecie!

Zaprezentujemy absolutne perełki w dorobku reżysera, które wyróżniają się między innymi dzięki fantastycznym zdjęciom autorstwa trzech znakomitych operatorów: Robby’ego Müllera – “Alicja w miastach” (1974), “Amerykański przyjaciel” (1977), “Paryż, Teksas” (1984), Jürgena Kniepera – “Niebo nad Berlinem” (1987) oraz Jörga Widmera – “Buena Vista Social Club” (1999).
Tym, co łączy te produkcje i charakteryzuje twórczość Wendersa, jest szczególna rola miejsca, w którym rozgrywa się akcja. Europejskie i amerykańskie miasta (Amsterdam, Berlin, Hamburg, Hawana, Houston, Los Angeles, Nowy Jork) mają swój znaczący wpływ na treść i rozwiązania reżyserskie. Wędrówka po tych metropoliach (oraz między nimi) staje się zarówno podróżą w czasie i przestrzeni, krajobrazie i historii, jak i tą bardziej intymną, nastawioną na poznawanie wewnętrznych światów jednostek i społeczeństw.
Każdemu filmowi towarzyszyć będzie krótki wstęp w formie wideo-prelekcji, przygotowany przez krakowską znawczynię twórczości Wendersa – Ewę Fiuk, który przybliży sylwetkę reżysera, wprowadzi w tematykę dzieła, a także pozwoli osadzić je w szerszym, często podróżniczym kontekście.
Program przeglądu:
6 grudnia
19:15 | “Amerykański przyjaciel”
8 grudnia
19:30 | “Alicja w miastach”
9 grudnia
20:00 | “Niebo nad Berlinem”
10 grudnia
19:00 | “Paryż, Texas”
13 grudnia
19:00 | “Buena Vista Social Club”

Projekt jest organizowany przez Stowarzyszenie Kina Studyjnych oraz Goethe Instytut w Warszawie i Krakowie, a współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Bilety w cenie 12 i 15 zł (+1 zł opłaty serwisowej) dostępne na stronie https://kinocamerimage.bilety24.pl/repertuar/ lub w kasie kina otwieranej o 16:30 do 15 minut po rozpoczęciu ostatniego seansu.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.