Przejdź do treści
Data/Czas: 23/02/2019 | 17:00-17:00
Lokalizacja: Centrum konferencyjne POLIN | Anielewicza 6 | Warszawa

To jak definiujemy “bezpieczeństwo” wpływa na kształt wspólnoty – kto jest jej członkiem, kogo akceptujemy i darzymy zaufaniem, kogo uznajemy za zagrożenie, czyje potrzeby ignorujemy. Te wybory determinują to, jak funkcjonujemy jako społeczeństwo: wpływają na naszą umiejętność współpracy z innymi, rozumienie odmiennych od naszych punktów widzenia i negocjowania wspólnych standardów. Nasza koncepcja bezpieczeństwa wpływa na cały szereg decyzji politycznych, które podejmujemy jako wspólnota. Począwszy od projektowania przestrzeni miejskiej, przez zasady organizacji transportu publicznego, stosunek do migracji, oczekiwania wobec kultury, po uprawnienia, które przyznajemy organom ścigania.

 

Spokojne i uważne wysłuchanie drugiego człowieka bywa trudne. Zwłaszcza, gdy ma inne poglądy, gdy nie należy do naszej “bańki”. Czy potrafimy uczciwie i z szacunkiem porozmawiać z innym? “Wielka rozmowa bez podziałów” może być okazją, by to sprawdzić. Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Goethego oraz Fundację Panoptykon, a tematem rozmowy jest bezpieczeństwo w różnych kontekstach i wymiarach.

Moderzatorzy-eksperci należący do różnych środowisk intelektualnych i politycznych, z różnym doświadczeniem życiowym, poprowadzą równoległe rozmowy o różnych aspektach bezpieczeństwa; co ok. 40 minut będzie można zmienić stolik i poznać inny punkt widzenia, posłuchać innej narracji.

Celem spotkania nie jest wypracowanie wspólnego stanowiska, tezy pro lub kontra. Format, który proponujemy oznacza, że można przyjść i przez 3 godziny słuchać, rozmawiać i z nikim się nie zgodzić. Nasz eksperyment polega na sprawdzeniu, czy umiemy uważnie wysłuchać innego i przedstawić swój punkt widzenia bez przekonywania do swoich racji.

Jeżeli jesteś otwarty_a na doświadczenie takiej rozmowy, zapraszamy.

 

Opiekunowie i opiekunki stolików: Eva De Baerdemaeker (Cultureghem, Bruksela), Paweł Cywiński (uchodźcy.info), Aleksandra Kardaś (portal Nauka o klimacie), Yga Kostrzewa, (Lambda Warszawa), Dominik Mazur (członek zarządu Fundacja Republikańska), Beata Siemieniako (Ruchy lokatorskie), Katarzyna Szymielewicz (Fundacja Panoptykon), Łukasz Warzecha (dziennikarz).

FREIRAUM to projekt europejskich Instytutów Goethego we współpracy z 53 partnerami działających w dziedzinie kultury, nauki i wspierającymi ideę społeczeństwa obywatelskiego. Do marca 2019 roku około 40 miast Europy w swoich projektach zajmuje się następującymi pytaniami: Czym jest wolność w dzisiejszej Europie? Co zagraża wolności? Jak możemy ją wzmocnić?

partnerzy wydarzenia: Fundacja Panoptykon, Goethe-Institut Brüssel, Beursschouwburg,
patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa

 

wstęp wolny / rejestracja: https://wielkarozmowa.evenea.pl

 

Źródło: Goethe-Institut Warschau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.