Przejdź do treści
Webinar: "Zbrodnia na Warszawie ’44"
Data/Czas: 05/08/2021 | 11:00-11:00
Lokalizacja: | |

Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk: W budynku przy ulicy Dworkowej 3, przekazanym Instytutowi Studiów Politycznych PAN przez Polską Akademię Nauk, w czasie II Wojny Światowej znajdowała się siedziba nazistowskiej żandarmerii. Ulica Dworkowa była świadkiem egzekucji powstańców 27 września 1944 roku. Miejsce pamięci, jakim jest nowa siedziba instytutu, wymaga szczególnej troski, a także pozwala przyczyniać się do rozwoju badań oraz upowszechnienia wiedzy historycznej na temat zbrodni na powstańczej ludności Warszawy w świetle współczesnych rozważań nad ludobójstwami i zbrodniami przeciwko ludzkości.

Aby oddać hołd powstańcom, 5 VIII 2021 roku, w rocznicę dnia największych masakr ludności cywilnej na Woli, odbędzie się sympozjum poświęcone tym zbrodniom w Warszawie w 1944 roku. Sympozjum będzie również oficjalną inauguracją nowego naukowego programu badań nad ludobójstwami i zbrodniami przeciwko ludzkości przy ISP PAN.

WYDARZENIE BĘDZIE TRANSMITOWANE NA KANALE YOUTUBE ISP PAN. AKTYWNA FORMA UCZESTNICTWA Z MOŻLIWOŚCIĄ ZADAWANIA PYTAŃ ODBĘDZIE SIĘ NA PLATFORMIE ZOOM. W CELU REJESTRACJI PROSIMY O KONTAKT MEJLOWY NA ADRES: bkrzysztan@isppan.waw.pl
Program:
Harmonogram:
11:00 – Oficjalne przywitanie i słowo wstępne
prof. dr hab. Grzegorz Motyka, dyrektor ISP PAN,
11:15 – Wykład:
„Egzekucja na Dworkowej na tle niemieckich zbrodni podczas Powstania Warszawskiego”
dr Janusz Marszalec, Muzeum Gdańska
12:00 – przerwa
12:15 – Debata panelowa:
„Zbrodnia na Warszawie ’44. Próba oceny w świetle współczesnych badań nad ludobójstwami i zbrodniami przeciwko ludzkości”
Podczas powstania warszawskiego Niemcy i ich kolaboranci popełnili masowe zbrodnie na ludności cywilnej Warszawy oraz wziętych do niewoli powstańcach. W tym samym czasie w powołanej przez państwa alianckie Komisji do Spraw Zbrodni Wojennych toczyły się dyskusje nad koncepcją zbrodni przeciwko ludzkości. Kategoria ta została skodyfikowana w 1945 r. w statucie Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze. Cztery lata później do prawa międzynarodowego wprowadzono pojęcie zbrodni ludobójstwa, którego twórcą był polski prawnik Rafał Lemkin. Od tego czasu badania nad zbrodniami ludobójstwa i zbrodniami przeciwko ludzkości stały się domeną nie tylko nauk prawnych, ale i historii, socjologii, nauk politycznych czy studiów nad pamięcią. Podczas debaty naukowcy z Instytutu Studiów Politycznych PAN, Wydziału Socjologii UW, Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytutu Pileckiego będą się zastanawiali, jak z tej perspektywy możemy dziś ocenić niemiecką zbrodnię na Warszawie.
Prowadzenie: dr Krzysztof Persak, Instytut Studiów Politycznych PAN
Uczestnicy:
prof. dr hab. Piotr Madajczyk, Instytut Studiów Politycznych PAN;
prof. dr hab. Lech Nijakowski, Uniwersytet Warszawski;
Hanna Radziejowska, kierownik oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie;
dr Paweł Ukielski, ISP PAN, Muzeum Powstania Warszawskiego.
14:15 – Zamknięcie obrad

Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.