Muzeum Woli: Już 22 września w Muzeum Woli rozpocznie się 15. edycja WARSZAWY W BUDOWIE, po raz pierwszy w nowej formule: wystawa i festiwal organizowane są w tym roku przez Muzeum Warszawy. Jak przetrwać w mieście dotkniętym upałem? Tegoroczna edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE: Zimno już było przyjrzy się rozwojowi warszawskiej świadomości temperatury i naszej dotychczasowej relacji ze Słońcem – od fascynacji jego promieniami i prób leczenia słońcem po strach przed dziurą ozonową i kryzysem klimatycznym. Zaprezentuje różnorodne narzędzia przystosowywania Warszawy, innych miast i ich społeczności do zmieniających się warunków i zapobiegania wzrostowi skali kryzysu klimatycznego i termicznego. Przedstawi dawne i nowe sposoby radzenia sobie z wysokimi temperaturami.
Ostatnia dekada ubiegłego stulecia rozpoczęła trwający do dzisiaj okres średnich rocznych temperatur przekraczających w Warszawie 8°C i jest to trend wyraźnie rosnący. Pomiędzy 1750 a 2013 rokiem średnia roczna temperatura wzrosła prawie o 2°C. Do końca wieku będzie to 3,5–5°C. Rekordy pomiarów, kiedyś bite co 10, 20, 30 lat, padają teraz co roku. Zimno już było. Jaką przemianę – w przyzwyczajeniach, praktyce architektonicznej i urbanistycznej – muszą przejść miasta ze względu na kryzys termiczny?
Piętnasta odsłona WARSZAWY W BUDOWIE opowie o upale w mieście z różnych perspektyw – z wykorzystaniem badań naukowych, dokumentów historycznych oraz projektów artystycznych polskich i zagranicznych twórców.
Na ekspozycji znajdzie się m.in. praca Olafura Eliassona Eye see you z 2006 roku – jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych na scenie międzynarodowej współczesnych artystów, autora widowiskowych instalacji, w których odwzorowuje potęgę natury.
W Muzeum Woli będzie można zobaczyć też stworzone specjalnie na tę okazję projekty Katarzyny Krakowiak-Bałki, Karoliny Breguły, Emanuela Leviego czy Kobasa Laksy. Na wystawie znajdą się również obrazy Wojciecha Fangora, Ryszarda Winiarskiego oraz słynny Dotleniacz Joanny Rajkowskiej.
Za koncepcję architektoniczną wystawy odpowiada zespół Jana Strumiłły – uznanego polskiego architekta. Aranżacja przestrzeni pozwoli hasło tegorocznej edycji Zimno już było odczuć na własnej skórze. Zwiedzający przeniosą się do umęczonego upałem miasta – prowizorycznie osłoniętego blachą falistą i srebrną folią, zastawionego plastikowymi krzesłami ogrodowymi.
Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE to także bogaty program wydarzeń towarzyszących przygotowanych we współpracy z takimi instytucjami jak Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Muzeum Ziemi oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Patronem wydarzenia jest Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej EUNIC. Partnerem głównym jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się w całej Warszawie. Więcej informacji wkrótce na stronie: muzeumwoli.pl.