Przejdź do treści
Data/Czas: 24/03/2020 | 18:30-20:00
Lokalizacja: Goethe-Institut Krakau | Rynek Główny 20 | Kraków

PRZENIESIONE/ANULOWANE Goethe-Institut Krakau: Dr Michael Sobczak: Śladami literatury niemieckojęzycznej w Krakowie. Kto był gościem słynnego niegdyś zajazdu Pod Jeleniem? Komu brakowało słów na wyrażenie piękna Krakowa? Gdzie na Plantach można usłyszeć wiersze niemieckiej noblistki? Na te i inne pytania odpowie dr Michael Sobczak w kolejnym wykładzie w cyklu „Warsztat myśli”. W Krakowie można znaleźć ślady najwybitniejszych niemieckojęzycznych autorów i autorek. Johann Wolfgang Goethe zatrzymał się tu w drodze do Wieliczki. Legenda głosi, że szukał w mieście śladów słynnego średniowiecznego maga i alchemika Johanna Georga Fausta, który w zamierzchłych czasach miał studiować na Akademii Krakowskiej.

Ponad sto lat po pobycie Goethego w Krakowie, Alfred Döblin, wybitny pisarz niemiecki, autor głośnej powieści Berlin Alexanderplatz, niezwykle plastycznie opisywał Bazylikę Mariacką, zgromadzonych w niej wiernych, imponujące witraże Wyspiańskiego w kościele Franciszkanów i różnorodny świat krakowskich Żydów.

W Krakowie Juli Zeh, zaliczana do najciekawszych autorek współczesnej literatury niemieckiej, ukończyła swoją debiutancką powieść Orły i Anioły (2001), za którą została wyróżniona w 2002 roku prestiżową nagrodą literacką Deutscher Buchpreis.

To tylko kilka śladów literatury niemieckiej w Krakowie, o których opowie dr Michael Sobczak, germanista, literaturoznawca i licencjonowany przewodnik po Krakowie.

 

Goethe-Institut Krakau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.