Przejdź do treści
Walter Benjamin „Podróże wyobraźni” - rozmowa o książce
Data/Czas: 14/04/2021 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Goethe-Institut Warschau: Walter Benjamin „Podróże wyobraźni”, tłumaczenie Bogdan Baran, Wydawnictwo Aletheia 2021. Udział biorą: Bogdan Baran, Piotr Paziński, prowadzenie: Anna Marchewka. Osią tego wyboru tekstów Waltera Benjamina (1982-1940), niemieckiego intelektualisty, jednego z najwybitniejszych w XX wieku, są podróże – w czasie i przestrzeni. Benjamin przemieszczał się od wczesnych lat, a pobyty w różnych miejscach Europy, zwłaszcza południowej, inspirowały jego pisarstwo.


W tym tomie zebrano utwory głównie z lat 1925–1932, kiedy były one najżywsze i najbardziej bliskie literatury. Są to teksty dotąd po polsku nie publikowane , choć rozsiane w drobnych fragmentach po kilku antologiach: „Obrazów myślowych” (Denkbilder) i „Kroniki berlińskiej” (Berliner Chronik). Trzeci składnik tomu, „rękopisy”, zawiera teksty wydane dopiero pośmiertnie w „Dziełach zebranych” (Gesammelte Schriften)

Goethe-Institut Warschau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.