Przejdź do treści
W ułamku sekundy | Migracje we współczesnym kinie niemieckim | seans i dyskusja
Data/Czas: 04/12/2023 | 17:00-21:00
Lokalizacja: Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta | Strażnicza 1-3 | Wrocław

Pracownia Badań nad Filmem i Kulturą Audiowizualną Centrum im. W. Brandta, Instytut Sztuki PAN: Od 23 października do 4 grudnia, w każdy poniedziałek o godz. 17, zapraszamy do Centrum im. W. Brandta UWr na spotkania w cyklu “Migracje we współczesnym kinie niemieckim”.  Spotkanie 7: Migranci i neonaziści “W ułamku sekundy” (Aus dem Nichts), reż. Fatih Akin, Niemcy 2017 (106 min.).


O filmie:
Świat Katji wali się, gdy w zamachu bombowym w Hamburgu ginie jej mąż Nuri i ich syn Rocco. Policja podejrzewa wojnę gangów – przecież mąż Katji był Kurdem zamieszanym kiedyś w handel narkotykami. Ale dla Katji jest jasne, że atak miał podłoże rasistowskie. Gdy policji udaje się zidentyfikować i aresztować napastników (małżeństwo neonazistów), Katja liczy na sprawiedliwy wyrok. Proces kończy się jednak uniewinnieniem i Katja zmuszona jest do dochodzenia sprawiedliwości na własną rękę.
„Fatih Akin – obsadzając w głównej roli blondwłosą, niebieskooką Diane Kruger – świadomie obala stereotyp ofiary oraz daje pole do popisu aktorce, która w naturalny sposób ucieleśnia wszystkie niuanse swojej postaci, od panny młodej, przez cierpiącą matkę, po anioła zagłady. Do niej należy film, który z wielką wyrazistością prezentuje perspektywę ofiary – jest to punkt widzenia uprawniony zarówno w kinie, jak i w dyskursie społecznym.” [EPD-Film]
„Pomysł na film sięga daleko wstecz. Właściwie do 1992 roku, Mölln i Solingen… do pierwszej motywowanej rasistowsko serii mordów na Turkach w zjednoczonych Niemczech. Napisałem wtedy pierwszy szkic takiej historii, bo w jakiś sposób musiałem sobie poradzić z neonazistami. Przez te wszystkie lata trochę nad tym pracowałem, lecz czas nigdy nie dojrzał. Aż w 2011 roku wypłynęła sprawa NSU i znowu byłem wściekły”. [Fatih Akin]
Wyróżnienia:
Nagroda dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes (Diane Kruger, 2017), Złoty Glob (Los Angeles) dla najlepszego filmu obcojęzycznego (2018), Niemiecka Nagroda Filmowa – Srebrna Lola w kategorii Najlepszy Film Fabularny (2018), Niemiecka Nagroda Filmowa za najlepszy scenariusz (Fatih Akin, 2018), Bawarskie Nagrody Filmowe za najlepszą reżyserię (Fatih Akin) i rolę żeńską (Diane Kruger, 2018), Predykat „szczególnie wartościowy” Deutsche Film- und Medienbewertung (2019).
W dyskusji po filmie wezmą udział:
dr Ewa Fiuk (Instytut Sztuki PAN) i dr Maciej Olejnik (Katedra Nauk Politycznych Centrum im. W. Brandta UWr)

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.