Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Fotografie Justyny Mielnikiewicz pokazują wojnę w Ukrainie inaczej, niż przywykliśmy oglądać ją w mediach. Artystka na pierwszy plan wysuwa ludzkie emocje. Pozwala dostrzec toczącą się w Ukrainie wojnę przez pryzmat historii konkretnych osób. Na zdjęciach nie zobaczymy scen walki ani rannych żołnierzy. Mielnikiewicz w swoim obiektywie ukazuje życie, które mimo codzienności podszytej wojenną grozą, toczy się dalej. Tak dokumentuje wojnę jedna z najwybitniejszych współczesnych reporterek – Justyna Mielnikiewicz. Jej najnowsze, niepokazywane jeszcze fotografie, będzie można zobaczyć w Międzynarodowym Centrum Kultury już od 2 września. Zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się 1 września o godz. 18:00.
Na ekspozycji zaprezentujemy ponad 60 fotografii z lat 2014–2022. Bohaterowie i bohaterki zdjęć to osoby walczące na froncie oraz ich rodziny i pozostali cywile mierzący się z konsekwencjami wojny. Dopełnieniem fotografii są historie spisane przez Mielnikiewicz, które stanowią integralną część wystawy.
Artystka umieszcza swoje opowieści w czasie i lokalizuje je na mapie Ukrainy, fotografuje „z bliska”. Pozwala to widzom lepiej wczuć się w sytuację sportretowanych osób. Dzieła nie są wynikiem pogoni za sensacją, a raczej wyrazem wyjątkowej wrażliwości autorki, która czuje się odpowiedzialna za powierzone jej historie.
Justyna Mielnikiewicz od wielu lat dokumentuje życie w rejonach objętych konfliktem, przede wszystkim w krajach znajdujących się na terenie byłego Związku Radzieckiego. Temat Ukrainy podjęła po raz pierwszy w 2008 roku, fotografując prorosyjskich Kozaków i proukraińskich Tatarów na Krymie. Po roku 2014 zrealizowała kilka mniejszych projektów, a w 2019 wydała album fotograficzny „Ukraine Runs Through It”. Opowiada w niej o Majdanie i wojnie, która rozpoczęła się w 2014 roku, ale przede wszystkim o codzienności w ogarniętym walkami kraju. Prezentowane na wystawie zdjęcia z 2022 roku, dokumentujące konsekwencje rosyjskiej agresji, stanowią naturalną kontynuację próby zmierzenia się z historią i teraźniejszością Ukrainy.
Więcej informacji: MCK