Przejdź do treści
W izolacji. Rosyjska wojna przeciwko Ukrainie i powrót Gułagu.
Data/Czas: 15/12/2022 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Witryna Domu Wschodniego | Plac Konstytucji 6 | Warszawa

Kolegium Europy Wschodniej, Fundacja Liderzy Przemian, Fundacja Witryna Domu Wschodniego i Ośrodek KARTA zapraszają na spotkanie ze Stanisławem Asiejewem, ukraińskim pisarzem i dziennikarzem z Doniecka. Asiejew od 2014 r. relacjonował wojnę, a trzy lata później został porwany przez separatystów. Został osadzony i torturowany w tajnym więzieniu o nazwie „Izolacja”, określanym mianem współczesnego rosyjskiego obozu koncentracyjnego. Jest autorem powieści pt. “Świetlana Droga. Obóz koncentracyjny w Doniecku” w przekładzie Marcina Gaczkowskiego wydanej nakładem Wydawnictwa KEW, w której opisuje swoje wspomnienia z więzienia. Gośćmi będą Stanisław Asiejew oraz Adam Michnik, całe spotkanie poprowadzi Agnieszka Lichnerowicz.


15 grudnia 2022, g. 18:00
wstęp wolny
Witryna Domu Wschodniego, Plac Konstytucji 6 w Warszawie
Spotkanie odbędzie się w języku polskim
“Izolacja to tajne więzienie usytuowane w kontrolowanej przez Rosję części Donbasu.
Stało się de facto obozem koncentracyjnym, przez który przeszły setki osób. Więźniów poddaje się torturom, zmusza do ciężkiej pracy, są rażeni prądem i gwałceni. W Izolacji deptana jest ludzka godność. Znane są przypadki zabójstw. Ani jedna organizacja ochrony praw człowieka nie ma wstępu na teren więzienia. Nadal funkcjonuje ono pod kontrolą Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej…
Komendant Izolacji Denis Kulikowski, pseudonim Pałycz, został aresztowany w Kijowie 9 listopada 2021 roku. Udało się to między innymi dzięki pomocy autora tej książki.”
Fragment książki
Stanisław Asiejew (ur. 1989) – ukraiński pisarz i dziennikarz, urodzony w Doniecku. Gdy w 2014 roku Donbas zajęli wspierani przez Rosję separatyści, relacjonował z Doniecka wydarzenia w regionie. W latach 2015–2017 stworzył około pięćdziesięciu artykułów i fotoreportaży dla Radia Swoboda. Posługiwał się pseudonimem Stanisław Wasin. W czerwcu 2017 roku został uprowadzony i bezprawnie osadzony w więzieniu; spędził w nim dziewięćset sześćdziesiąt dwa dni. Torturami (był między innymi rażony prądem) zmuszono go do przyznania się, że jest ukraińskim szpiegiem. Dużą część nielegalnego wyroku odsiedział w tajnym więzieniu w bazie wojskowej Izolacja, nazywanym współczesnym rosyjskim obozem koncentracyjnym. Wolność odzyskał pod koniec 2019 roku, w ramach dwustronnej wymiany jeńców między Ukrainą a Rosją. Autor powieści Melchiorowyj słon, ili Czełowiek kotoryj dumał (2015).
Adam Michnik (ur. 17 października 1946 w Warszawie) – polski publicysta, eseista, pisarz, historyk i działacz polityczny. W latach 1968–1989 dysydent i jeden z głównych działaczy opozycji demokratycznej w PRL. Od 1989 redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.
Marcin Gaczkowski (ur. 1982) – literaturoznawca i historyk, nauczyciel akademicki, publicysta. Redaguje portal internetowy Rozstaje.art, prowadzi audycje literackie w Polskim Radiu dla Ukrainy. Przełożył na język polski m.in. powieści „Córeczka” Tamary Dudy i „Najdłuższe czasy” Wołodymyra Rafiejenki oraz wiersze Wasyla Stusa.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.