Ataki bombowe w czasie II wojny światowej zmieniły Norymbergę w pustynię gruzu, historyczne stare miasto z kościołami i kamienicami było prawie nie do poznania. Ogłoszony zaledwie kilka lat po zakończeniu wojny konkurs architektoniczny na rekonstrukcję starówki (1947) oraz Niemiecka Wystawa Budownictwa (1949) wyznaczyły kierunek odbudowy, który pogodził niepowtarzalną fizjonomię starej Norymbergi z wymaganiami nowoczesnej metropolii. Zrekonstruowano takie symbole Norymbergi jak zamek oraz miejskie fortyfikacje, średniowieczne kościoły, ratusz Wolffa, halę celną i Dom Albrechta Dürera, budując nieopodal nowy Dom Pellera, przy ulicy Egidienberg, Bawarski Bank Państwowy, przy Lorenzer Platz (obecnie Ministerstwo Infrastruktury Wolnego Landu Bawaria) czy wieżowiec Plärrer z jego pionierską i nowoczesną architekturą.
Zestawione, w przeważającej części po raz pierwszy na tej wystawie, fotografie wyraźnie pokazują sąsiedztwo tradycji i nowoczesności, a także, dzięki ożywieniu gospodarczemu, idący z nimi w parze nowy styl życia mieszkańców. Zdjęcia zostały wykonane na zlecenie miejskiego Urzędu Administracji Budownictwa, który od końca lat 90. XIX wieku sporządzał dokumentację fotograficzną działań urbanistycznych, które następnie trafiły do Archiwum Miasta. Najbardziej owocnym czasem dla fotografów były lata powojennej odbudowy Norymbergi. I chociaż pierwszoplanowym zadaniem była dokumentacja architektury, na wielu obrazach udało się uchwycić atmosferę codziennego życia ludzi w latach 1945–1960.
9 – 25.07.2019
Kuratorzy: Ruth Bach-Damaskinos, Thomas Dütsch, Archiwum Miasta Norymberga
wernisaż: 4.07.2019, godz. 19.00
finisaż: 26.07.2019, godz. 18.30
Galeria Domu Norymberskiego
ul. Skałeczna 2, Kraków
Wystawę można oglądać: wt. – czw.: 12.00 – 17.00 oraz w innych terminach po telefonicznym umówieniu się pod nr 12 430 27 61.
Ekspozycja jest projektem towarzyszącym obchodom 40. lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergi.