Przejdź do treści
Vincenz. Dialog – Karpaty – Europa Środkowa
Data/Czas: 24/11/2018 | 10:00-20:00
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie | Rynek Główny 25 | Kraków

Co o współczesnej Europy może powiedzieć nam wciąż zbyt mało popularne dzieło „lirnika” i „Homera” Huculszczyzny? W 130. rocznicę urodzin Stanisława Vincenza zapraszamy na konferencję „Vincenz. Dialog – Karpaty – Europa Środkowa”. Celem wydarzenia jest przypomnienie ponadczasowego wymiaru twórczości autora tetralogii „Na wysokiej połoninie”, jej głębokiego związku z krajobrazem kulturowym Karpat i Europy Środkowej oraz humanistyczną ideę dialogu kultur. Stanisław Vincenz – etnograf i eseista, badacz kultury, filozof, powieściopisarz, tłumacz. Urodził się 30 listopada 1888 w Słobodzie Rungurskiej w ówczesnej Rosji (dziś Ukraina), zmarł 28 stycznia 1971 w Lozannie. Wielka postać polskiej historii zaliczona przez Radę Europy w poczet elitarnego grona prekursorów zjednoczenia Europy.

Wychowany na pograniczu regionów, języków i formacji kulturowo-historycznych, zakorzeniony w tradycji śródziemnomorskiej i otwarty na dialog, stał się głosem Europy Środkowej i wzorcem pisarstwa małych ojczyzn.

 

„Vincenz wie – pisał w 1958 roku Czesław Miłosz w eseju «La Combe» – że ludzie tęsknią dzisiaj do ojczyzny, a zamiast niej przyznaje się im tylko państwa. Ojczyzna jest organiczna, wrośnięta w przeszłość, zawsze nieduża, grzejąca serce, bliska jak własne ciało. Państwo jest mechaniczne. Ojczyzna to Walia, Bretania, Prowansja, Katalonia, kraj Basków, Siedmiogród, Huculszczyzna”.

 

Organizatorami Konferencji „Vincenz. Dialog – Karpaty – Europa Środkowa” są: Towarzystwo Karpackie, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków, Międzynarodowe Centrum Kultury, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK oraz Ignatianum.

PROGRAM 

 

Źródło Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.