Przejdź do treści
UNRAST Berlin
Data/Czas: 14/11/2021 - 18/11/2021 | 00:00-23:59
Lokalizacja: Maschinenhaus w Kulturbrauerei | Knaackstr. 97 | Berlin

UNRAST Berlin: Nieprzypadkowo to właśnie Berlin po raz kolejny stanie się miejscem spotkań dla niemieckich oraz polskich autorów i autorek, tym razem podczas Niemiecko-Polskiego Forum Literackiego UNRAST Berlin. UNRAST – to niemiecki tytuł Biegunów, dzieła noblistki Olgi Tokarczuk. Bieguni, członkowie chrześcijańskiej sekty, uważali, że jedynie w ruchu są w stanie zbliżyć się do Boga. „Unrast” oznacza po polsku „niepokój”.

Bieguni to książka o przymusie pozostawania w ruchu, można powiedzieć, że to literacka monografia stanu zwanego „Reisefieber”. Na nasz festiwal zaprosiliśmy literackich „biegunów” – autorki i autorów poszukujących prawdy poprzez podróże. Tych, którzy podróżują przez historię i przez miejsca, i tych którzy podejmują podróże wewnętrzne.

Pojęcie UNRAST, czyli niepokój, celnie opisuje także nasze czasy: świat zmienia się w przerażającym tempie i nikt nie jest w stanie przewidzieć, co nas spotka i w jakim kierunku podąży nasza rzeczywistość. Fake news, dzielące całe społeczeństwa, handel danymi, dramat uchodźców, do tego jeszcze globalna katastrofa klimatyczna i skutki pandemii – to tematy, które nas głęboko niepokoją.

Możemy próbować oswoić lęk poprzez uważną obserwację tego, co wokół ma miejsce. Skąd przychodzimy, dokąd zmierzamy? W ramach Forum Literackiego UNRAST Berlin nie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedzi. Możemy jedynie wspólnie sformułować pytania, podyskutować, zainspirować się nawzajem.

Wymiana pomiędzy niemieckimi i polskimi autorkami i autorami istnieje od dawna. Berlin zawsze dawał azyl i natchnienie artystom, to tutaj wielu przestawiało swoje myślenie i twórczość na inne, nowe tory.

PROGRAM

 

UNRAST Berlin

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.