Przejdź do treści
Data/Czas: 28/01/2021 - 31/01/2021 | 19:00-22:00
Lokalizacja: | |

Berliner Literarische Aktion zaprasza polsko- i niemieckojęzyczne autorki i autorów, tłumaczki i
tłumaczy oraz osoby zainteresowane literaturą non fiction na intensywne cztery dni w berlińskiej Kulturbrauerei. Nazwa Forum UNRAST wywodzi się z niemieckiego tłumaczenia książki Bieguni noblistki Olgi
Tokarczuk. Unrast, czyli „niepokój”, to także diagnoza współczesności: świat zmienia się w oczach w przyspieszonym tempie, nikt nie jest w stanie przewidzieć, co przyniesie jutro. Swoisty egzystencjalny niepokój jest myślą przewodnią naszego Forum. Zgodnie z koncepcją naszej kuratorki, Doroty Danielewicz, berlińskiej pisarki i publicystki, uczestniczki i uczestnicy naszego forum zabiorą Państwo w podróże: przez historię rodzin i miejsc, jak również w podróże wewnętrzne. Omawiane będą także aktualne tematy poruszające Polskę i Niemcy. Mamy tak intensywny czas, że doprawdy nie wiemy, co nas czeka pod koniec stycznia 2021 r.

Warszawska Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest  partnerem w tym projekcie. Nagrodą tą honorowani są od przeszło dziesięciolecia duchowi spadkobiercy Ryszarda Kapuścińskiego – ojca polskiej szkoły reportażu. Polska literatura od wieków powstawała na obczyźnie; nie dziwi wiec fakt, iż jej najważniejsze dzieła napisali emigranci. W tym kontekście Berlin był i nadal jest istotnym punktem odniesienia dla wielu migrantów polskiego pochodzenia. Język polski, po niemieckim i tureckim, jest najpopularniejszym mówionym (i pisanym) językiem w Berlinie. Najwyższy czas, by odkryć polską stronę berlińskiej współczesnej literatury non fiction oraz poznać jej głównych aktorów. Obok gości z Berlina w programie weźmie udział plejada sławnych pisarek i pisarzy z Polski i Niemiec.
Program inauguruje spotkanie Navida Kermaniego z Andrzejem Stasiukiem (28.10.20210).
Wśród zaproszonych nie brakuje i innych wielkich literackich osobistości, m.in. Stefan Chwin, Helga
Hirsch, Jasna Zajcek, Lukas Vogelsang, Jacek Dehnel, Tomasz Różycki i Maciej Zaremba-Bielawski. Cieszymy się także na spotkania z przedstawicielami polskojęzycznego świata literackiego Berlina, z: Anatolem Gotfrydem, Brygidą Helbig, Karoliną Kuszyk, Krzysztofem Niewrzędą, Emilią Smechowski, Stanisławem Strassburgerem, a także z naszą kuratorką Dorotą Danielewicz i naszą koordynatorką Ewą Wanat. Program dopełnią dyskusje z niemieckimi autorkami i autorami, znawczyniami i znawcami literatury oraz z reporterami. Zaprezentujemy również zdjęcia Karola Grygoruka z europejskich obozów uchodźców, a także film „Obywatel Jones” Agnieszki Holland.

Unrast Berlin zaprasza do podjęcia polsko-niemieckiego dialogu partnerów z obu strony Odry. Przyjaciołom i zainteresowanym literaturą jednej z największych grup językowych Berlina umożliwiamy nie tylko zapoznanie się z najnowszymi publikacjami literatury faktu, ale i bezpośrednią wymianę z naszymi gośćmi.

Spotkania odbędą się w języku niemieckich i polskim, z tłumaczeniem konsekutywnym.

Więcej informacji na stronie UNRAST Berlin.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.