Przejdź do treści
Unica Zürn. Gry we dwoje - wystawa, dyskusje, pokaz filmu.
Data/Czas: 23/10/2022 - 27/10/2022 | 17:00-18:00
Lokalizacja: | |

Dom Norymberski w Krakowie i Kino Pod Baranami: Unica Zürn, niemiecka pisarka i rysowniczka, urodziła się w 1916 roku w Berlinie, zmarła śmiercią samobójczą w Paryżu, w roku 1970. Przez krytyków uznawana za przedstawicielkę surrealizmu, której twórczość, zarówno literacka jak i wizualna, znakomicie wypełnia założenia tego awangardowego kierunku sztuki. Jej działalność artystyczna rozpoczęła się w Berlinie, w 1949 roku od współpracy z kolektywem „Die Badewanne”.

Jego współtwórcą był Alexander Camaro, malarz i mim, z którym artystka związana była przez 4 lata i dzięki któremu zaczęła malować. Hans Bellmer z kolei wprowadził ją w środowisko francuskich surrealistów. W 1953 roku zamieszkała razem z nim w Paryżu, gdzie spotkała André Bretona, Mattę, Marcela Duchampa, Maxa Ernsta, Mana Raya i Henriego Michaux. W 1960 roku w Berlinie, przeżyła załamanie psychiczne, które było początkiem choroby. Podczas pobytów w różnych klinikach psychiatrycznych i w przerwach, kiedy stan jej zdrowia ulegał poprawie, tworzyła anagramy i rysunki, pisała surrealistyczne opowiadania i teksty biograficzne, w których oswajała śmierć, godziła miłość z nienawiścią i uwielbienie z niechęcią.

Program

Organizatorzy:
Dom Norymberski

Partnerzy:
Festiwal Conrada
Kino Pod Baranami
Austriackie Forum Kultury

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.