Przejdź do treści
Ulica jednokierunkowa. Podróż przez fotografię Republiki Weimarskiej
Data/Czas: 22/04/2021 | 19:00-19:00
Lokalizacja: | |

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Trudno sobie wyobrazić kształt dzisiejszej kultury wizualnej bez sposobów widzenia wypracowanych przez fotografów i fotografki epoki weimarskich Niemiec. Wykład Adama Mazura, który odbędzie się w cyklu spotkań „Złap dystans”, będzie poświęcony najważniejszym nazwiskom od Johna Heartfielda, Hannah Höchi Raoula Hausmanna, przez László Moholy-Nagy’a i Alberta Rengera-Patzscha, po Augusta Sandera, Karla Blossfeldta i Lotte Jacobi. Stanie się okazją do spojrzenia na kanoniczne zdjęcia z nieco innej perspektywy, którą dobrze oddają słowa Waltera Benjamina: Dla wielkich skończone dzieła ważą mniej niż fragmenty, nad którymi pracują przez całe życie.

Tylko bowiem słabszy, bardziej rozproszony czerpie niezrównaną radość z kończenia i czuje się tym przywracany do życia. U geniusza wszelka cenzura, zarówno dotkliwe ciosy losu, jak i lekki sen toną w pilności jego warsztatu. Krąg ich czaru przyciąga on we fragmencie. „Geniusz jest pilnością” (tłum. B. Baran).

Dr Adam Mazur – krytyk i teoretyk fotografii, historyk sztuki i amerykanista. Od 2013 roku wykłada na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (Wydział Fotografii). Laureat nagród im. ks. Szczęsnego-Dettloffa, nagrody im. Jerzego Stajudy oraz odznaczenia Gloria Artis. W latach 2002–2013 kurator warszawskiego CSW Zamek Ujazdowski (m.in. wystaw zbiorowych Nowi Dokumentaliści, Efekt czerwonych oczu, Świat nie przedstawiony i indywidualnych Konrad Pustoła, Nicholas Grospierre, Martha Rosler, Wojciech Wilczyk).

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.