Instytut Spraw Publicznych: Jak kontynuować pracę w wolnych, twórczych zawodach w sytuacji uchodźczej, kiedy w Ukrainie zostały sieci społeczne i warsztat pracy? Czy internet i popandemiczne otwarcie instytucji kultury na działania online umożliwiają pracę i działalność artystyczną ponad granicami? Jakie są szanse, a jakie ograniczenia i bariery współpracy z artystkami-uchodźczyniami z Ukrainy w Polsce i Niemczech? Na m.in. te tematy będą dyskutować ekspertki z polskich i niemieckich instytucji kultury, oraz ukraińskie twórczynie, które z powodu wojny przyjechały do Polski i kontynuują tu działalność artystyczną.
Podczas spotkania będziemy dyskutować o szansach, ograniczeniach i barierach współpracy z artystkami-uchodźczyniami z Ukrainy z trzech perspektyw – polskich i niemieckich instytucji kultury oraz ukraińskich artystek. Przedstawimy też wstępne wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wśród ukraińskich artystek-rękodzielniczek.
Debata będzie prowadzona w języku polskim i angielskim (zapewniamy tłumaczenie symultaniczne)
Program debaty
1.Powitanie
Anna Dolińska, Instytut Spraw Publicznych
2. Doświadczenia polskich instytucji kultury we wspieraniu i współpracy z artystkami z Ukrainy:
– Monika Szewczyk
Dyrektorka i kuratorka kolekcji Galerii Arsenał w Białymstoku, od ponad 20 lat ściśle współpracująca z artystami z Ukrainy
– Michalina Sablik
Historyczka sztuki, krytyczka i kuratorka. Doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim, członkini AICA. Pracuje w Galerii Promocyjnej w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie, współpracuje z wieloma magazynami i instytucjami. Więcej: https://linktr.ee/michalinasablik
3. Doświadczenia niemieckich instytucji kultury we wspieraniu i współpracy z artystkami-uchodźczyniami:
– Hannah Brennhäuser, Goethe Institut
Konsultantka ds. Partnerstwa Wschodniego i programów specjalnych w Goethe-Institut Ukraina. Jej praca koncentruje się na projektach ze społeczeństwem obywatelskim na styku kultury i współpracy międzynarodowej. Wcześniej mieszkała w Kijowie, obecnie przebywa w Berlinie.
4. W spotkaniu wezmą też udział ukraińskie artystki, które opowiedzą o swoich doświadczeniach pracy w Polsce po 24 lutego 2022 roku.
5. Dyskusja
Moderacja debaty: Oleksandra Iwaniuk
Absolwentka Akademii Mohylańskiej w Kijowie oraz College of Europe, doktoryzowała się rozprawą na temat elit politycznych, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim oraz prowadzi spotkania literackie w Ukraińskim Domu
Uwaga, wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
Projekt realizowany jest przez Instytut Spraw Publicznych, Goethe-Institut oraz Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, w ramach linii projektowej „Mosty przyszłości. Polska i Niemcy dla Ukrainy”