Przejdź do treści
Ukraina i wojna. Obrazy doświadczenia | spotkanie off/on-lin
Data/Czas: 20/10/2022 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Fotografie wywołują emocje. Są tym, co daje do myślenia. Refleksja przychodzą zawsze po, w ślad za obrazem. Jakie wrażenia, jaką pamięć budują zdjęcia? Co współtworzy ich warstwę narracyjną? Zapraszamy 20 października o godz. 18:00 do Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie na spotkanie ,,Ukraina i wojna. Obrazy doświadczenia”. Gośćmi wydarzenia będą: Adam Balcer, Justyna Mielnikiewicz, Paweł Pieniążek. Prowadzenie: Ludwika Włodek.


Spotkanie z tłumaczeniem na PJM będzie transmitowane na profilu FB MCK.

Fotografie Justyny Mielnikiewicz pozwalają zobaczyć toczącą się w Ukrainie wojnę przez pryzmat historii konkretnych osób, indywidualnych doświadczeń, od spodu, przez soczewkę mikrohistorii. Artystka omija „uwodzicielski czar” doświadczenia ekstremalnego: na zdjęciach nie zobaczymy scen walki ani rannych żołnierzy. W jakim zatem stopniu obrazy mogą spełniać funkcję świadectwa?
Zapraszamy Państwa na spotkanie „Ukraina i wojna. Obrazy doświadczenia”, które towarzyszy wystawie fotografii Justyny Mielnikiewicz w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Kiedy? 20 października, godz. 18:00.
Gdzie? Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, sala Pod Kruki.
Spotkanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy będzie transmitowane na profilu FB MCK.
MCK jest dostępne dla wszystkich. Istnieje możliwość skorzystania z pomocy asystenta w dotarciu do MCK z najbliższego przystanku tramwajowego. Osoby, które chcą skorzystać z tego rodzaju pomocy prosimy o kontakt pod numer telefonu 784 032 228 (możliwość zgłoszenia także poprzez SMS) lub mailem na adres: dostepnosc@mck.krakow.pl.
_____
Adam Balcer – dyrektor programowy Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, wykładowca Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i autor podcastu w radiu TOK FM „Babel. Rzeczpospolita multi-kulti” poświęconego wielokulturowej historii Polski i Ukrainy. Autor licznych artykułów, raportów i książek poświęconych Europie Środkowo-Wschodniej i basenowi Morza Czarnego, w tym wydanej przez MCK pracy „Turcja, Wielki Step i Europa Środkowa”.
Justyna Mielnikiewicz – polska fotografka, dokumentalistka na stałe mieszkająca w Tbilisi w Gruzji. Autorka książek-cykli fotograficznych, np. „Woman with a Monkey – Caucasus in Short Notes and Photographs”(2001-2014), „Ukraine Runs Through It” (2014-2019). Publikowała m.in. w „The New York Times”, „Newsweek Polska”, „Paris Match”, „The Wall Street Journal”, „National Geographic”, „Monocle”, „Stern” i „Le Monde”. Laureatka World Press Photo w kategorii People in the News (2008). Od końca 2017 roku współtworzy międzynarodową agencję fotograficzną MAPS.
Paweł Pieniążek – dziennikarz stale współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”. Relacjonował wydarzenia m.in. z Afganistanu, Górskiego Karabachu, Iraku, Syrii i Ukrainy. Autor trzech: książek: „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii”, „Wojna, która nas zmieniła”, „Pozdrowienia z Noworosji”. Laureat nagrody dziennikarskiej MediaTory w 2019 roku.
Ludwika Włodek – adiunktka w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego; reporterka, autorka książek i artykułów publikowanych między innymi w Nowej Europie Wschodniej, OKO PRESS, Dwutygodniku. Ostatnio wydała „Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” (Wydawnictwo Czarne, 2020) oraz “Buntowniczki z Afganistanu” (WAB, 2022).

MCK

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.