Przejdź do treści
Data/Czas: 07/12/2020 | 11:00-13:00
Lokalizacja: | |

Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego “Amicus Europae”, Fundacja im. Kanclerza Federalnego Willy’ego Brandta, Fundacja im. Friedricha Eberta, Niemiecki Instytut Spraw Polskich zapraszają do udziału w sympozjum on-line pt. “Uklęknięcie Willy‘ego Brandta i układ PRL-RFN. Polityczne kamienie milowe w stosunkach polsko-niemieckich”. Czym różnią się perspektywy zachodnioniemiecka, wschodnioniemiecka i polska w odniesieniu do uklęknięcia Willy’ego Brandta i podpisania układu? Jak postrzegano politykę odprężenia Willy’ego Brandta? Jak z biegiem czasu zmieniały się te perspektywy i percepcje? Moderacja sympozjum: dr Agnieszka Łada, zastępczyni dyrektora Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich.


11:00 Otwarcie i powitanie
Aleksander Kwaśniewski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej (1995–2005)
Wolfgang Thierse, przewodniczący komisji rewizyjnej Fundacji im. Kanclerza Federalnego Willy’ego Brandta i były przewodniczący Bundestagu

11:15 Dwie narracje, jeden symbol i jeden europejski sukces:
Jak udało się doprowadzić do przełomu?
Prof. dr hab. Adam Daniel Rotfeld, były polski minister spraw zagranicznych, były szef Stockholm International Peace Research Institute
Karsten Voigt, były koordynator rządu federalnego ds. stosunków transatlantyckich i poseł do Bundestagu

11:45 Okrągły stół: Jakie wnioski wynikają z polityki odprężenia Willy’ego Brandta w odniesieniu do sprostania wyzwaniom politycznym początku XXI wieku?
prof. dr Agata Włodkowska-Bagan, Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
Janusz Reiter, były ambasador Polski w Niemczech (tbc)
prof. dr Peter Oliver Loew, dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich

12:30 Układ PRL-RFN i uklęknięcie Willy‘ego Brandta: Jaka jest spuścizna polityki wschodniej w dzisiejszej polityce europejskiej?
dr Nils Schmid, poseł do Bundestagu, rzecznik frakcji SPD ds. zagranicznych
Andrzej Szejna, poseł na Sejm
Ciągłość i rozłamy: Jak wyglądają obecnie stosunki polsko-niemieckie? Polityka odprężenia jako prekursor zjednoczenia Europy – jakie ma ona dzisiaj znaczenie? Nowa polityka wschodnia: Jakie (złe) wnioski można wyciągać z historii w odniesieniu do aktualnych wyzwań?

13:00 Zakończenie wydarzenia

Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego “Amicus Europae”

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.