Global.Lab i Friedrich-Ebert-Stiftung Warschau: W grudniu 2020 Komisja Europejska ogłosiła zakończenie negocjacji Kompleksowego Porozumienia Inwestycyjnego (CAI) z Chinami. Jeżeli zostałoby przyjęte, zwiększyłoby możliwości inwestycyjne firm europejskich w Chinach. Jednocześnie Porozumienie krytykowano m.in. za brak skutecznego mechanizmu weryfikacji realizowania przez Chiny zobowiązań zawartych w CAI oraz za osłabianie sojuszu transatlantyckiego.
W marcu UE zdecydowała o nałożeniu na Chiny sankcji za łamanie praw człowieka wobec mniejszości etnicznej Ujgurów. ChRL odpowiedziała sankcjami m.in. wobec posłów do Parlamentu Europejskiego oraz wobec pracowników think-tanku MERICS. Napięte relacje na linii Bruksela-Pekin, ale również na linii Bruksela-państwa członkowskie niechętne ratyfikacji umowy inwestycyjnej z Chinami w wynegocjowanej formie, znalazły swoją kulminację na początku maja, gdy Komisja Europejska ogłosiła zawieszenie ratyfikowania CAI ze względu na „nieodpowiednie okoliczności polityczne”.
Podczas debaty zastanowimy się:
Jakie są perspektywy ratyfikacji Kompleksowego Porozumienia Inwestycyjnego z Chinami przez państwa członkowskie i Parlament Europejski w obecnej, napiętej sytuacji?
W jaki sposób prowadzić z ChRL dialog oparty na wartościach w kontekście prześladowań mniejszości etnicznych i naruszania praw człowieka przez to państwo?
Czy jest szansa na współpracę pomiędzy UE i Chin w obszarze polityki klimatycznej?
Jak Europa radzi sobie z konkurencją technologiczną ze strony ChRL oraz ze skuteczną ochroną danych i prawa do prywatności obywateli UE korzystających z chińskich technologii cyfrowych?
W dyskusji udział wezmą:
Evelyne Gebhardt – europosłanka S&D, wiceprzewodnicząca Delegacji do spraw stosunków z Chińską Republiką Ludową
Maciej Konieczny – poseł na Sejm, Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy
Patrycja Pendrakowska – analityczka ds. polityki Chin, Tajwanu, Hong Kongu i innowacji, prezeska Instytutu Studiów Azjatyckich i Globalnych im. Michała Boyma
Grzegorz Stec – analityk, Mercator Institute for China Studies (MERICS)
Moderacja: Aleksandra Polak – Global.Lab, Team Europe