Przejdź do treści
Tydzień Filmu Niemieckiego w Kinie Pod Baranami
Data/Czas: 25/06/2021 - 01/07/2021 | 20:30-22:30
Lokalizacja: Kino Pod Baranami | Rynek Główny 27 | Kraków

Kino Pod Baranami, Dom Norymberski w Krakowie i Goethe-Institut Krakau: Zapraszamy na Tydzień Filmu Niemieckiego – wyjątkowy przegląd filmowy poświęcony kinematografii naszego zachodniego sąsiada. W programie niesamowite historie oparte na faktach, różnorodne spojrzenia na niemiecką rzeczywistość, krytyczne analizy przeszłości oraz silni bohaterowie (i bohaterki!) walczący z licznymi przeciwnościami losu.


Po tymczasowej obecności w przestrzeni internetowej, Tydzień Filmu Niemieckiego powraca na kinowe ekrany. Prezentowany w styczniu na platformie MOJEeKINO.pl zestaw filmów zza zachodniej granicy, pojawi się w Kinie Pod Baranami jeszcze przed wakacjami.

W ramach kinowej odsłony Tygodnia Filmu Niemieckiego, zaprezentowane zostaną różnorodne filmy, które w oryginalny sposób portretują palące problemy społeczne, stanowią odbicie osobistych doświadczeń twórców, a także są nietuzinkowymi przykładami rozliczeń z trudną, niemiecką historią.

W ramach przeglądu, na ekranie pojawią się m.n. dwa filmy z ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Berlinie: Undine Christiana Petzolda z nagrodzoną Srebrnym Niedźwiedziem Paulą Beer i Berlin Alexanderplatz – imponująca, współczesna ekranizacja powieści Alfreda Döblina, zrealizowana przez pochodzącego z Afganistanu Burhana Qurbaniego. Po pozycję z klasyki literatury sięga także Christan Schwochow, adaptując powieść Sigfrieda Lenza. Akcja Lekcji niemieckiego rozgrywa się w nazistowskich Niemczech, ale jednocześnie jest uniwersalną i ponadczasową opowieścią o sztuce, przyjaźni i uczciwości.

O problem względności czasu zahacza film niemiecko-japońskiej reżyserki Mariko Minoguchi Mój koniec. Twój początek. Losy filmowych bohaterów ukazane są w nim poprzez krótkie, pomieszane ze sobą wycinki czasowe, które dopiero na końcu układają się w zamkniętą historię. Niezwykłą opowieść snuje także turecki twórca Hüseyin Tabak, który w Gipsy Queen portretuje postać byłej mistrzyni boksu, walczącej o przetrwanie we współczesnym Hamburgu. Wielka polityka i jej tajemnice to z kolei temat filmu Kryptonim Curveball Johannesa Nabera, rekonstruującego kulisy poszukiwania broni biologicznej w Iraku. Ponadto, swój najnowszy film zaprezentuje Jan-Ole Gerster, twórca kultowego Oh, Boy!. Jego Lara to kameralna wiwisekcja trudnych relacji między matką a wkraczającym w dorosłość synem. Program przeglądu dopełni film dokumentalny Schlingensief – krzykiem przerwać milczenie, poświęcony zmarłemu 10 lat temu wybitnemu niemieckiemu artyście i reżyserowi teatralnemu, Christophowi Schlingensiefowi.

PROGRAM

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.