Przejdź do treści
Data/Czas: 24/09/2020 - 25/09/2020 | 09:00-18:00
Lokalizacja: Instytut Badań Literackich PAN | ul. Nowy Świat 72 | Warszawa

Instytut Badań Literackich PAN: W 2020 roku przypada podwójna rocznica: 50-lecie śmierci (20.04.1970) i 100-lecie urodzin (23.11.1920) Paula Celana – jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku. Biorąc pod uwagę wciąż rosnące zainteresowanie twórczością Celana w Polsce oraz pojawiające się w ostatnim czasie nowe propozycje jej odczytań, analiz i interpretacji, pragniemy zaprosić do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej: „Transfuzje. Paul Celan i języki zmącone”.

Przyzwyczajeni do myślenia o poezji Celana jako o pełnej sprzeczności, a zarazem hermetycznej konstrukcji językowej, której niewypowiedzianym nigdy do końca celem jest uzgodnienie pozycji podmiotu i języka po doświadczeniu Zagłady, chcemy zastanowić się, czy możliwy jest inny rodzaj myślenia o Celanie; myślenia o Celanie po Celanie. Innymi słowy: czy możemy wskazać na takie dyskursy, języki czy strategie artystyczne (na polu literatury i szeroko rozumianej wizualności), które w jakiś sposób fundowane są na charakterystycznym idiomie autora Todesfuge.

 

Więcej informacji

 

Zgłoszenia zawierające: tytuł wystąpienia, abstrakt (ok 400 słów), krótki biogram oraz afiliację, prosimy wysyłać na adres konferencjatransfuzjecelana@gmail.com do dnia 14.06.2020. Do nadsyłania zgłoszeń zachęcamy zarówno doświadczonych badaczy jak i młodych naukowców i studentów.

O przyjęciu poinformujemy do końca czerwca 2020 roku.
Opłata za czynny udział w konferencji wynosi 250 zł.

 

Komitet organizacyjny:
prof. dr hab. Jacek Leociak,
dr hab. Adam Lipszyc, prof. IFIS PAN
mgr Monika Gromala
mgr Piotr Sadzik

 

Transfuzje. Paul Celan i języki zmącone

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.