Przejdź do treści
Data/Czas: 17/01/2020 | 16:45-19:00
Lokalizacja: Collegium Politicum UW, Aula im. Jana Baszkiewicza | Krakowskie Przedmieście 26/28 | Warszawa

Profesor Uniwersytetu Chicagowskiego John J. Mearsheimer, twórca teorii realizmu ofensywnego, to jedna z najważniejszych postaci współczesnej nauki stosunków międzynarodowych. Jego wykłady, z którymi objeżdża świat od Kanady po Chiny, przyciągają nie tylko badaczy, ale i szerokie grono osób zainteresowanych polityką międzynarodową. Łącząc wyśmienity styl wypowiedzi z klarownością wywodów, zmysł teoretyczny z wnikliwą analizą historyczną, prof. Mearsheimer krok po kroku objaśnia mechanizmy rywalizacji między państwami, znaczenie potęgi, przyczyny wojen i wiele innych zagadnień.

Podważa dominujące po 1989 roku idealistyczne wyobrażenia i przesadnie optymistyczne prognozy, a trafnością swoich sądów jak mało kto dowodzi, że teoria stosunków międzynarodowych może nam nie tylko powiedzieć wiele o przeszłości, ale być także użytecznym narzędziem wyjaśniania teraźniejszości i prognozowania przyszłości. Jego „Tragizm polityki mocarstw” zaliczyć można bez wątpienia, obok „Końca historii” Francisa Fukuyamy i „Zderzenia cywilizacji” Samuela P. Huntingtona, do najważniejszych książek o polityce międzynarodowej napisanych po zakończeniu zimnej wojny.
Na wykład prof. Mearsheimera, uświetniający premierę polskiego wydania dzieła, zapraszają Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz Wydawnictwo Universitas.

 

17 stycznia 2020
Collegium Politicum UW, Aula im. Jana Baszkiewicza
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa

Patroni medialni:
Historia Do Rzeczy
Nowa Konfederacja

Wstęp wolny

Książka

 

Źródło: Wydawnictwo Universitas

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.