Przejdź do treści
Data/Czas: 31/01/2019 | 19:00-22:00
Lokalizacja: Austriackie Forum Kultury | Próżna 7/9 | Warszawa

Seminarium z cyklu “Literatura austriacka i psychoanaliza”. Zamiast mowy pogrzebowej – Thomas Bernhard, Bratanek Wittgensteina. Przyjaźń Prowadzenie: Ewa Modzelewska-Kossowska (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne), prof. Adam Lipszyc (IFiS PAN, Uniwersytet Muri im. Franza Kafki). Lektura: Thomas Bernhard, Bratanek Wittgensteina. Przyjaźń
przeł. Marek Kędzierski, Oficyna Literacka, Kraków 1997. Konieczna rejestracja: agnieszka.borkiewicz@bmeia.gv.at

 

Narrator minipowieści Bernharda, awatar autora, przebywa w wiedeńskim szpitalu pulmonologicznym, a jego przyjaciel, Paul, tytułowy bratanek wielkiego filozofa – w pobliskim szpitalu psychiatrycznym. Z wielkim wysiłkiem podejmują próbę spotkania. Tak zaczyna się przejmująca opowieść o cierpieniu, strachu i śmierci, przede wszystkim zaś o bliskości i jej granicach. Podczas spotkania zastanowimy się nad anatomią relacji między dwiema głównymi postaciami opowieści oraz nad tym, do jakiego stopnia winniśmy brać za dobrą monetę pogodny podtytuł książki.

 

Partnerzy: Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, Uniwersytet Muri im. Franza Kafki

 

Źródło: Austriackie Forum Kultury

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.