Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Głównym celem wystawy jest ukazanie dorobku twórców zgrupowanych w Oddziale Grobów Wojennych w Krakowie (Kriegsgräberabteilung Krakau). Oddział funkcjonował w latach 1915–1918 i zajmował się między innymi porządkowaniem pól bitewnych oraz budową cmentarzy na obszarze – przede wszystkim – Galicji Zachodniej. Współpracowało z nim ponad 40 artystów – architektów, malarzy, rzeźbiarzy, grafików i fotografów z różnych krajów monarchii.
Zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się w czwartek 6 października o godz. 17:00 w MCK w Krakowie, Rynek Główny 25. Ekspozycję można zwiedzać w średniowiecznych piwnicach.
Wystawa przybliża sposób pracy Oddziału. Zostaną na niej pokazane pierwotne plany, mapy topograficzne, liczne – w części dotąd niepublikowane – fotografie z czasów tworzenia założeń cmentarnych, a także ocalałe oryginalne artefakty: rzeźby, nagrobki i dzieła sztuki pozyskane podczas remontów cmentarzy.
Na wystawie prezentujemy prace o tematyce wojskowej i codziennej, między innymi szkice dokumentujące życie koszarowe, pejzaże, pola bitew, miejsca tymczasowych pochówków, szkice rodzajowe, druki ulotne, sztukę medalierską. Do szczególnie ciekawych eksponatów należeć będą gwasze i akwarele widoków Krakowa i Galicji wiedeńskiego wedutysty Franza Polednego, akwaforty Roberta Pochopa, akwarele cmentarzy wojennych Reinholda Völkela oraz szkice olejne i akwarelowe Henryka Uziembły do zaginionej dziś panoramy „Gorlice 1915”.
Plansze oraz dzieła plastyczne zostaną uzupełnione o jeszcze jeden istotny element – pierwsze wydanie dzieła Rudolfa Brocha i Hansa Hauptmanna „Die Westgalizischen Heldengräber aus den Jahren des Weltkrieges 1914–1915” z dedykacją Brocha dla Heinricha Scholza.
Pokazanie artystycznej strony działalności Oddziału Grobów Wojennych w Krakowie połączone jest z opowieścią o powojennych losach cmentarzy. Wiele z tych miejsc zostało zniszczonych. Te, które ocalały, wchodzą dziś w skład małopolskiego odcinka „Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej”.
INFORMACJE:
Ekspozycję „Sztuka w mundurze. Krakowski Oddział Grobów Wojennych 1915-1918” można zwiedzać bezpłatnie od 7 października do 4 grudnia 2022r. w średniowiecznych piwnicach MCK przy Rynku Głównym 25 w Krakowie.
Godziny otwarcia przestrzeni wystawienniczej: wtorek – niedziela 11:00–19:00 (ostanie wejście 18:30). W każdą środę w godz. 18:00-19:00 zapraszamy na wystawę osoby wrażliwe sensorycznie oraz ze spektrum autyzmu.
MCK jest dostępne dla wszystkich. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorem dostępności: d.krawczyk@mck.krakow.pl, tel. 784 032 228.
Nowej ekspozycji towarzyszyć będzie program spotkań i oprowadzań, o których będziemy na bieżąco informować w mediach społecznościowych MCK oraz na stronie internetowej: https://mck.krakow.pl/.
Zapraszamy do śledzenia naszych kanałów informacyjnych.
____
Organizator: Międzynarodowe Centrum Kultury i Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.
Koncepcja programowa MCK: Agata Wąsowska-Pawlik, Łukasz Galusek.
Autorka koncepcji i kuratorka wystawy: dr Agnieszka Partridge.
Kuratorki i autorki tekstów na wystawę: dr Beata Nykiel, dr Agnieszka Partridge.
Aranżacja plastyczna: Łukasz Sarnat.
Produkcja wystawy: Anna Śliwa.
Patroni medialni wystawy: TVP Historia, Do Rzeczy, Spotkania z zabytkami, Ciekawostkihitoryczne.pl. Stali patroni medialni: TVP3, Radio Kraków, Radio Kraków Kultura, Kraków Culture Karnet, Herito.