Przejdź do treści
Szkolne gry z historią
Data/Czas: 22/11/2018 - 23/11/2018 | 00:00-23:59
Lokalizacja: ZNP | Smulikowskiego 6/8 | Warszawa

Przez “politykę historyczną” rozumiemy działania, które mają na celu wytwarzanie i promowanie określonych interpretacji przeszłości, a następnie wykorzystanie ich do osiągania politycznych celów. Teoretycznie można założyć, że samo pojęcie “polityka historyczna” ma charakter neutralny. Jednak sposób, w jaki polityka historyczna jest praktykowana, każe postawić pytanie, czy nie jest ona ostatecznie narzędziem służącym przede wszystkim interesom prawicy i czy używanie historii do celów politycznych nie okazuje się być zawsze działaniem antyemancypacyjnym. Choćby dlatego, że zakłada ona, iż obraz przeszłości należy odpowiednio wygładzić i przykroić, a wygładzanie i przykrawanie zawsze pociąga za sobą wykluczanie i uciszanie tych, którzy i które z jakiegoś powodu do pożądanego obrazu nie pasują. To zjawisko obserwujemy dziś na całym świecie.

Historia niemal wszędzie jest polem walki. I o tym chcemy dyskutować w gronie znakomitych ekspertów z kraju i zagranicy podczas konferencji “Szkolne gry z historią”, na którą serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych problemem nauczania historii, konstruowania programów nauczania tego przedmiotu, organizatorów szkolnych wystaw, wyjść do muzeów, apeli ku czci. Zapraszamy także edukatorów, animatorów kultury, przedstawicieli organizacji rodziców, bez których wsparcia wiele szkolnych przedsięwzięć historycznych nie byłoby możliwych.

 

Konferencja odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2018 r. w siedzibie Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie, przy ul. Smulikowskiego 6/8, w Sali Kolumnowej. Prosimy o zapoznanie się z podanym niżej programem konferencji.

 

Jeśli chcielibyście Państwo w niej uczestniczyć, należy do dnia 15 listopada przesłać e-maila na adres zow(at)znp.edu.pl. W temacie e-maila wystarczy wpisać “konferencja historyczna”.
PROGRAM

 

Źródło:  Friedrich-Ebert-Stiftung Warschau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.