Przejdź do treści
Szczerość, konflikt, współpraca? Warszawa i Berlin w XXI w.
Data/Czas: 13/02/2019 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Instytut Wolności | Hoża 27/14 | Warszawa

Instytut Wolności zaprasza na debatę “Szczerość, konflikt, współpraca. Warszawa i Berlin w następnej dekadzie”. Udział wezmą: Łukasz Warzecha, Andrzej Godlewski, Aleksandra Rybińska, Leo Mausbach i Patryk Szostak. Relacje polsko-niemieckie wydają się zdominowane przez dwa schematy – “kicz pojednania” lub niekonstruktywny, polaryzujący konflikt. Obu stronom zdaje się brakować umiejętności szczerego, lecz jednocześnie nieprzesadnie konfliktowego przedstawienia własnych racji. Jak to zmienić? Na najbliższej debacie Instytutu Wolności wspólnie zastanowimy się jakie środowiska w Niemczech i jakie tematy w relacjach polsko-niemieckich pozwolą wypracować nową formułę.

 

Andrzej Godlewski – dziennikarz, ekspert ds. europejskich, wykładowca Uniwersytet SWPS. Teksty o polityce europejskiej i relacjach polsko-niemieckich publikuje m.in. w Dziennik Gazeta Prawna i serwisie NBP obserwatorfinansowy.pl.

Aleksandra Rybińska – politolog. Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu. Dziennikarz portalu wPolityce.pl i Tygodnik Sieci, członek zarządu Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN). Wcześniej m.in.: Rzeczpospolita, Uważam Rze, Gazeta Polska Codziennie, Welt am Sonntag i Der Tagesspiegel.

Leo Mausbach – Mieszka i pracuje w Warszawie. Jako współzałożyciel koordynuje wschodnioeuropejską sieć byłych stypendystów Fundacji Konrada Adenauera.

Łukasz Warzecha – publicysta i komentator. Współpracuje z tygodniem DoRzeczy. Prowadzi podcast “Dziura w całym”. Autor m.in. wywiadu rzeki z prezydentem Lechem Kaczyńskim “Ostatni wywiad”, z Radosławem Sikorskim “Strefa zdekomunizowana” oraz “Między Berlinem a Pekinem” – serii wywiadów z analitykami Ośrodka Studiów Wschodnich.

Debatę prowadzi:

Patryk Szostak – koordynator projektu “Polska – Niemcy. Nowe relacje” w Instytucie Wolności. Redaktor newslettera “Polen Aktuell – Politik, Wirtschaft Und Gesellschaft”. Absolwent MISH na Uniwersytecie Wrocławskim oraz ekonomii w Aberystwyth (Walia). Wychował się w Niemczech i spędził sześć lat w Wielkiej Brytanii. Obserwator stosunków polsko-niemieckich, szczególnie zainteresowany zagadnieniami z dziedziny ekonomii politycznej: historia gospodarcza, ekonomia rozwojowa i historia myśli ekonomicznej.

 

Rejestracja

Źródło: Instytut Wolności 

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.