Przejdź do treści
Sytuacja polskiej mniejszości na Litwie i Białorusi
Data/Czas: 25/10/2021 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie: Jak wygląda sytuacja polskiej mniejszości na Litwie i Białorusi. Co zmieniły wybory prezydenckie na Białorusi w 2020 roku? Na to i więcej pytań w rozmowie z Adamem Porębą odpowie znamienity ekspert! Start transmisji już w poniedziałek 25 października 2021 roku o godz. 18:00 na profilu Facebook #RODMRzeszów.


Mirosław Kapcewicz – absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na kierunku historia. Stypendysta rządowego programu im. Konstantego Kalinowskiego przeznaczonego dla obywateli Republiki Białoruś, którzy z powodu represji politycznych nie mogli studiować na terytorium Białorusi. Ukończył Europejską Akademię Dyplomacji na kierunku Organizacje Międzynarodowe. Wieloletni członek “Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej”. Prezes fundacji “Młode Kresy”. W 2011 roku w Lidzie (Białoruś) założył organizację działającą na rzecz popularyzacji kultury i języka polskiego na Białorusi “Ruch Młodzieży Polskiej”. Organizacja nie została uznana przez władze białoruskie za legalną, a jej członkowie były nękani przez białoruskie KGB, milicję oraz kontrwywiad za swoją propolską aktywność. W 2013 roku po prowokacjach białoruskich służb specjalnych Mirosław Kapcewicz był zmuszony do opuszczenia kraju i wyjazdu do Polski. W 2015 roku w Polsce założył fundację Młode Kresy skupiającą polską młodzież z Litwy, Białorusi oraz Ukrainy mieszkającą w Polsce. Fundacja prowadzi działania mające na celu popularyzację oraz zachowanie polskiej kultury i tradycji w krajach byłego ZSRR.

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.