Przejdź do treści
Światowy Dzień Uchodźcy
Data/Czas: 20/06/2018 | 20:00-23:00
Lokalizacja: Kino pod Baranami | Rynek Główny 27 | Kraków

Pokaz filmu “Eldorado” i spotkanie

Organizatorzy zapraszają na wspólne obchody Światowego Dnia Uchodźcy. W programie wyróżniony na Berlinale dokument ELDORADO Markusa Imhoofa, który poddaje w wątpliwość obecną politykę imigracyjną Europy. Po seansie odbędzie się spotkanie z bohaterem filmu. W ramach Światowego Dnia Uchodźcy ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, co roku 20 czerwca, w ponad stu krajach odbywają się uroczystości i organizowane są wydarzenia, mające na celu zrozumienie potrzeb uchodźców na całym świecie. Z tej okazji okazji zapraszamy na wyjątkowy wieczór filmowy, podczas którego widzowie zobaczą dokumentalny film Eldorado.

Kiedy urodzony w 1941 roku reżyser filmu Markus Imhoof (Więcej niż miód) był małym chłopcem i mieszkał w Szwajcarii, jego rodzice przyjęli do domu młodą włoską uchodźczynię o imieniu Giovanna. Niestety, globalna polityka rozłączyła dwójkę dzieci. Wspomnienia z tych wydarzeń skłoniły Imhoofa do odniesienia się do obecnej polityki uchodźczej w Europie. W swoim filmie śledzi losy uciekinierów na Morzu Śródziemnym, w Libanie, we Włoszech, Niemczech i w Szwajcarii, próbując odpowiedzieć na pytanie, jak naprawdę traktowani są uchodźcy w dzisiejszym świecie. Film otrzymał specjalne wyróżnienie Amnesty International podczas tegorocznego festiwalu w Berlinie. Po seansie z widzami spotka się jeden z bohaterów filmu, Raffaele Falcone.

 

W Kinie Pod Baranami pojawi się również reżyser, malarz i grafik Mohsen Hossaini, który gościł w Krakowie w 2016 roku podczas 3. Przeglądu Filmów Afgańskich. Uczestnicy pokazu zobaczą jego najnowsze dzieło – krótkometrażową animację Czerwona rybka.

 

Przed oraz bezpośrednio po projekcji, będzie można nabyć rękodzieła samowystarczalnej grupy afrykańskich uchodźców, działających w ramach spółdzielni ScART w Rzymie. Co roku zbierają oni kilka tysięcy kilogramów plastikowych odpadów oraz książek telefonicznych, z których następnie wytwarzają przedmioty codziennego użytku jak torby, portfele i akcesoria domowe, a także biżuterię i ozdoby. W ten sposób nie tylko zarabiają na swoje utrzymanie, ale i pomagają sprzątać miasto, które ich przyjęło. W miarę możliwości finansowych wspierają również darmowe szpitale EMERGENCY udzielające pomocy ofiarom konfliktów wojennych. Zysk ze sprzedaży zostanie w całości przekazany twórcom tych unikatowych wyrobów, stąd mile widziane są wszelkie nadwyżki względem podanych cen.
Więcej informacji na temat projektu ScArt można znaleźć na stronie www.refugeescart.org.

 

W ramach obchodów Światowego Dnia Uchodźcy w Instytucie Francuskim w Krakowie będzie można zobaczyć wystawę fotograficzną DROGI DO NIKĄD? Apartheid po europejsku, na którą złożyły się zdjęcia wykonane przez młodych uchodźców podczas ich tułaczki po Europie. Abdul Saboor z Afganistanu znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie z powodu współpracy z amerykańskim wojskiem, co zmusiło go do opuszczenia kraju. Zmierzając w stronę Europy zaczął robić zdjęcia telefonem komórkowym, aż ktoś podarował mu aparat fotograficzny. Prace Firasa Darwisha z Iraku oraz Syryjczyków Hamzy, Abdulmonema, Amra, Zakariego i Mohammada są częścią projektu Refugee Cameras Kevina McElvaney, młodego fotografa z Hamburga, którego zdjęcia na tematy humanitarne można oglądać w prestiżowej prasie międzynarodowej oraz licznych wystawach. W grudniu 2015 roku rozdał jednorazowe kamery młodym uchodźcom napotkanym w Turcji i Grecji, z których część wróciła do niego. Kilka kamer zostało skonfiskowanych na granicach, a trzy zaginęły wraz z ich właścicielami.
Mieszkający aktualnie w Niemczech Firas Darwish oraz Kevin McElvaney będą gośćmi wernisażu wystawy, który odbędzie się 19 czerwca o godz. 19.00.

 

Raffaele Falcone urodził się we włoskim mieście Foggia i ukończył prawo na tamtejszym uniwersytecie. Aby móc opłacić studia przez pięć lat pracował w rolnictwie. Od 2014 roku z ramienia związku zawodowego CGL (Confederazione Generale del Lavoro) walczy z wyzyskiem uchodźców i migrantów w sektorze rolniczym. Pomaga osobom zmuszanym do niewolniczej pracy, dla których codziennością są zaniżone płace, brak opieki zdrowotnej i kontaktu z bliskimi, skandaliczne warunki mieszkalne i łamanie przez pracodawców ich podstawowych praw.

 

Źródło: Kino pod Baranami

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.