Przejdź do treści
Data/Czas: 21/06/2019 - 23/06/2019 | 11:00-17:00
Lokalizacja: | |

“Świat, który przeminął… Życie codzienne łemkowskiej rodziny na fotografiach Zdzisława Postępskiego i Romana Reinfussa” to wystawa fotografii ukazujących życie i kulturę Łemków. Łemkowie to jedna z grup góralskich północnych Karpatów, która ukształtowała się w długim procesie historycznym, wchłaniając i asymilując różne elementy etniczne. Łemkowszczyzna ciągnęła się po obu stronach Karpat od Osławy i Laborca na wschodzie, po Poprad na zachodzie. Życie Łemków toczyło się odwiecznie ustalonym rytmem, charakteryzowali się tradycyjnymi strojami, budownictwem i obrzędowością. Dzięki bezcennym fotografiom będzie można obejrzeć świat, który przeszedł już do przeszłości wskutek tragicznych wydarzeń historycznych oraz zmian społecznych dokonujących się w drugiej połowie XX w.

Podczas wystawy prezentowane będą unikatowe fotografie przedstawiające rodziny Łemkowskie w tradycyjnych strojach oraz ich życie codzienne. Autorem fotografii z lat 40. XX w. dokumentujących życie Łemków jest Zdzisław Postępski (1916-1991), którego spuścizna fotograficzna znajduje się w zbiorach Galerii Fotografii. Część fotografii do wystawy zostanie udostępniona przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Są to m. in. klisze pozostawione przez Romana Reinfussa, znakomitego znawcy sztuki ludowej i etnografa, który uwiecznił życie Łemków w latach 1929-1938. Wystawie towarzyszyć będą również eksponaty dotyczące kultury łemkowskiej udostępnione przez Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 22 czerwca o godz. 12.00, a uświetni go występ kapeli łemkowskiej.

Wystawę można będzie zwiedzać do 24 lipca 2019 r.

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
3 Maja 9, Rzeszów

 

Podczas festiwalu Galeria będzie czynna:
21 czerwca: 9.00 – 17.00
22 i 23 czerwca: 11.00 – 17.00

 

Europejski Stadion Kultury

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.