Przejdź do treści
Suwerenność i polska myśl niepodległościowa - rozmowa
Data/Czas: 12/11/2018 | 17:30-19:00
Lokalizacja: Europejskie Centrum Solidarności | pl. Solidarności 1, biblioteka | Gdańsk

Postulat odzyskania niepodległości jako cel nadrzędny, do którego należy dążyć, stawiało większość środowisk opozycji demokratycznej w PRL, mimo różnić światopoglądowych między nimi – wyjaśnia dr Jakub Kufel z Wydziału Myśli Społecznej ECS. – Różnice dotyczyły możliwości odzyskania wolności w związku z zagrożeniem interwencją ze strony stacjonujących w Polsce wojsk Związku Radzieckiego. Pierwszą organizacją opozycyjną, która w sposób otwarty postawiła temat niepodległości była Konfederacja Polski Niepodległej, proklamowana nieprzypadkowo 1 września 1979. Hasła niepodległościowe pojawiały się na transparentach podczas manifestacji patriotycznych, organizowanych z okazji rocznic takich jak 11 listopada – ważnych społecznie, a przemilczanych lub marginalizowanych w oficjalnej propagandzie.

 

Za uczestnictwo w tych manifestacjach groziły sankcje – przypomina dr Kufel. – Mimo tego, co roku gromadziły one coraz większą ilość osób, co świadczyło o rosnącym oporze społecznym, który swoją kulminację osiągnął w sierpniu 1980 roku, gdy wybuchł strajk – najpierw w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a następnie w całej Polsce.

 

Na temat polskiej myśli niepodległościowej i suwerenności będą dyskutować dawni działacze opozycji demokratycznej w PRL: Leszek Moczulski – publicysta i polityk oraz Krzysztof Król – polityk i dziennikarz, obaj związani z Konfederacją Polski Niepodległej. Rozmowę poprowadzi Grzegorz Wołk – historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Wstęp wolny!

 

Foto: Demonstracja z udziałem działaczy KPN w latach 80. XX wieku; fot. Jerzy Kośnik / Zbiory ECS

Źródło: Europejskie Centrum Solidarności 

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.