Przejdź do treści
Strategiczna autonomia UE? Jak Europa może zapewnić sobie bezpieczeństwo
Data/Czas: 15/03/2018 | 14:00-15:30
Lokalizacja: Fundacja Batorego | Sapieżyńska 10a | Warszawa

Warszawskie biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) i Fundacji Konrada Adenauera (KAS) serdecznie zapraszają na debatę publiczną.

15 marca w godz. 14:00-15:30 w siedzibie Fundacji Batorego przy ul. Sapieżyńskiej 10a, Sala Turowicza

Prezydentura Donalda Trumpa podważyła gotowość Stanów Zjednoczonych do żyrowania bezpieczeństwa Europy w czasie, gdy kryzysy w sąsiedztwie UE uwypukliły jej zależność od amerykańskich gwarancji. Wydatki obronne państw członkowskich są zbyt małe, a ich przemysł zbrojeniowy zbyt rozdrobniony, by Unia mogła uzyskać odpowiedni stopień autonomii strategicznej bez daleko idących reform.

Czy PESCO – nowa inicjatywa w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności – jest w stanie wzmocnić zdolności obronne UE? Czy państwa członkowskie będą musiały zwiększyć wydatki wojskowe, a jeśli tak, to o ile? Czy autonomia strategiczna Europy jest możliwa pod względem wojskowym i jakie przeszkody polityczne mogą stać na drodze do niej?

W debacie wezmą udział:
Marcin Zaborowski (Visiting Fellow w ECFR)
Claudia Major (Stiftung Wissenschaft und Politik w Berlinie)
Olivier de France (dyrektor ds. badań w IRIS w Paryżu)

Debatę będzie moderował Piotr Buras, Dyrektor Warszawskiego Biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) i jest ona organizowana w związku z raportem ECFR i KAS autorstwa Marcina Zaborowskiego pt. ‘Poland and European Defence integration‘. Organizatorzy polecają również  komentarz Marka Leonarda i Norberta Röttgena na temat europejskiej obronności.

Debata odbędzie się w języku polskim i angielskim (tłumaczenie symultaniczne).

 

Potwierdzić uczestnictwo w debacie można do 13 marca poprzez formularz rejestracyjny.

Kontakt:
Warszawskie Biuro Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR)
Ul. Sapieżyńska 10a
00-215 Warszawa
T.: +48 22 536 02 35, 22 536 02 38
E.: warsaw@ecfr.eu

Zdjęcie: facebook/ecfrWarsaw
Źródło: ECFR Warsaw

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.