Przejdź do treści
Stoczniowcy wilhelmińskiego i międzywojennego Gdańska (1890–1939): próba zbiorowego portretu
Data/Czas: 16/11/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Europejskie Centrum Solidarności | Plac Solidarności 1 | Gdańsk

Europejskie Centrum Solidarności: Pod hasłem DŹWIGAMY HISTORIĘ, Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na cykl comiesięcznych wykładów popularnonaukowych, których głównymi bohaterami są Stocznia Gdańska oraz jej pracowniczki i pracownicy. 16 listopada zapraszamy na wykład dr Jana Daniluka pt. „Stoczniowcy wilhelmińskiego i międzywojennego Gdańska (1890–1939): próba zbiorowego portretu”.


Kim tak naprawdę byli gdańscy stoczniowcy od końca XIX wieku do wybuchu II wojny światowej? Ilu ich było, ile zarabiali i gdzie mieszkali robotnicy i niżsi rangą urzędnicy Stoczni Cesarskiej oraz gdańskiej filii Stoczni Schichaua? Czy już wówczas powstawały związki zawodowe, a jeśli tak, to jak i przeciw czemu protestowano? W jaki sposób sytuacja polityczno-gospodarcza Gdańska i szerzej, regionu, wpływała na ich pracę i życie do 1939 roku? Podczas prelekcji padną odpowiedzi na te i inne pytania związane z dawnymi stoczniowcami.
prelegent | dr Jan Daniluk, Uniwersytet Gdański – historyk, badacz i publicysta, pasjonat dziejów przede wszystkim Gdańska i Sopotu oraz II wojny światowej, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego
ECS, pl. Solidarności 1 / wystawa Stocznia (parter)
16/11/2023, 18.00
wstęp wolny
www.bit.ly/dzwigamy_historie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.